30 milyar adet kaçak sigaranın vergi zararı 70 milyar TL

Türkiye’ye giren kaçak sigara ve tütünün vergi zararı 70 milyar TL’ye ulaştı. BAT Türkiye, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Genel Müdürü Alper Yüce, 4 büyük üreticinin ürünlerinden oluşan toplam yasal pazarın 110 milyar adet dal civarında olduğunu, sahte ve kaçak ürünlerin sayısının ise 30 milyar adet olarak tahmin edildiğini söyledi. Yüce, son iki yılda sigara fiyatlarında, vergi ve maliyet kaynak artışlar yaşandığını hatırlatarak, bu artışların sahte ve kaçağı artırarak büyük bir vergi kaybına neden olduğuna dikkat çekti.

Tekel’in Samsun’daki fabrikasını 2008 yılında özelleştirme ile alan ve tüm operasyonlarını bu fabrikaya taşıyarak yaklaşık 1000 kişilik bir istihdam yaratan BAT’ın yöneticileri, artan sahte ve kaçak ürünlerin Türkiye ekonomisine verdiği zarara dikkat çekmek için Samsun’da bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’de 4 büyük üretici tarafından yılda yaklaşık olarak 110 milyar adet sigara üretildiğini söyleyen BAT Türkiye, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Genel Müdürü Alper Yüce, bunun haricinde ülkeye 30 milyar adet de sahte ve kaçak sigara girdiğini söyledi. Türkiye’de pazarın yüzde 28’inin kaçak olduğunu ve devletin vergi kaybının 70 milyar liraya ulaştığını vurgulayan Yüce, sigara fiyatlarında vergi ve maliyet kaynaklı yaşanan artışların bu kayıpları artırdığını belirtti. Sigaradaki vergi yükünün yüzde 82 olduğunu ve tütün endüstrisinin çok dar bir marjla çalıştığını ifade eden Yüce, “Bu da vergideki en ufak değişikliğin tüketiciye doğrudan yansıtılmasına neden oluyor.” dedi.

BAT Türkiye, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Güven ise bo konudaki çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Vergi sistemimizde üç ayrı kalem var. Birincisi nispi dediğimiz yüzdesel rakam. İkincisi maktu dediğimiz sabit rakam. Üçüncüsü ise asgari maktu dediğimiz o tabanı oluşturan minimum alınacak vergi. Sahte ve kaçak tütüne yönelenler genelde orta ve alt segment kullanıcılar. Dolayısıyla fiyat asgari maktu ile artığı zaman bu kesim etkileniyor. Sigaranın ÜFE’ye bağlı kalması durumu önümüzdeki dönemde TÜFE’yi yukarı çekerek enflasyona etki edeceğinden, fiyatların artmasından kaynaklı kaçak kullanımında artış devam edebilir. Bu nedenlerle vergi artışının ÜFE’den koparılarak pazar dinamiklerine bağlı bir modele oturtulması gerekiyor.”

İzin çıkarsa 150 milyon dolar ihracat potansiyeli var

Dünyada sigaranın zararlarını azaltma çalışmaları doğrultusunda ‘yeni kategori’ olarak adlandırılan ısıtmalı sigaralara bir yöneliş olduğunu, Türkiye’nin de yasal ksıtlamaların kalkması durumunda çok büyük bir ihracat potansiyeli olduğuna işaret eden BAT Samsun Fabrikası Direktörü İlker Öğretir “Normal sigaralarda kullanılan işlenmiş tütünün kilosu ortalama 10 dolar seviyesindeyken, ısıtmalı ürünlerde kullanılan işlenmiş tütünün kilosu yaklaşık 15 dolar seviyesinde. Biz bunu kıyılmış tütün halinde satabilsek de regülasyonlar gereği, nihai kullanıcı için paketleyip ihraç etmemiz yasak. Ancak üretim izni olan ülkelerdeki fabrikalara, ‘yarı mamul’ olarak satabiliyoruz. Burada Türkiye’nin ilk aşamada yaklaşık 120 ila 150 milyon dolar gibi bir ihracat geliri potansiyeli var. Biz bu ürünleri Türkiye’de iç pazara yönelik bir satış düşüncesinde değiliz ancak Türkiye bu konuda bir ihracat üssü olabilir. Fırsat kaçmış değil; izin verilmesi halinde önümüzde büyük bir potansiyel, Türkiye’de yeni yatırım imkânı ve dolayısıyla istihdam faydası var. İhracat anlamında, şirket olarak o yatırımları yapmaya ve 6 ila 12 ay arasında ihracata çevirmeye hazır durumdayız.” diye konuştu.

‘Daha iyi bir gelecek’ için sürdürülebilirlik yatırımları

Sürdürülebilirlik konusu; ‘Daha İyi Bir Gelecek’ inşa etme vizyonuna sahip BAT için en önemli başlıklardan biri. “BAT Türkiye olarak bizler de doğal olarak bu vizyonu takip ediyoruz” diyen BAT Samsun Fabrikası Direktörü İlker Öğretir, “Örneğin, tüm BAT ekosisteminin en büyük güneş enerji tarlası İzmir-Aliağa’da Temmuz ayı içinde devreye alınacak. 5.5 milyon euro yatırım değerine sahip bu tesis, kullandığımız enerjinin yüzde 25’ini karşılayacak. İkinci adım olarak ise önümüzdeki yıl, 6.5-7 milyon euroluk; yüzde 30’unu karşılayacak ek yatırımı devreye alacağız. Mesela sadece bunun karbon azaltımındaki etkisi 1.200 ton. Samsun Belediyesi ile BAT ortak bir çalışma yapıyoruz. Samsun Belediyesi’yle yaptığımız anlaşmayla, yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı 19 Mayıs İlçesi’nin atık suyu, su arıtma tesislerinde temizlenecek.” diye konuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR