Arçelik’ten sonra Yeşim Tekstil’den de Mısır’a yeni fabrika

Son dönemde Mısır ile Ankara arasında atılan diplomatik adımlara şimdilerde ekonomi de eklenmeye başladı. Arçelik’in Mısır’daki beyaz eşya fabrikasının temelini atmasının ardından şimdi de Yeşim Tekstil rotayı Mısır’a çevirdi. Yeşim Tekstil, 70 milyon dolar yatırımla ülkedeki 4’üncü tesisini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Nasıl Bir Ekonomi’den Kerim Ülker’in yazısına göre, bir dönem Cavit Çağlar tarafından yönetilen Yeşim Tekstil, 2008 yılında Mısır’da ilk yatırımını devreye almıştı. Ülkeye giren ilk Türk tekstil şirketlerinden biri olan Yeşim Tekstil, ilk tesisini İskenderiye’ye kurmuştu. Toplam 3 farklı şehirde üretim tesisi bulunan Yeşim Tekstil, bu fabrikalara 150 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

Yazının devamı şöyle:

“İşte o tesislere bir yenisi daha ekleniyor. Edindiğim bilgilere göre Yeşim Tekstil CEO’su Selim Şankaya, 1,7 milyar Mısır Lirası (70 milyon dolar) yani bugünkü kurla 1,3 milyar TL bir bütçeyle yeni bir tesisi hayata geçirecek. Şirketin Mısır’daki toplam yatırımı da yeni planla 220 milyon dolara ulaşacak. Yeni yatırımla ülkedeki toplam istihdam gücü de 12 bine ulaşacak. Mısır medyasında yer alan bilgilere göre de, şirketin CEO’su Şankaya Mısır hükümeti tarafından gerçekleştirilen yasama ve yürütme reformlarından yararlanmak için Mısır’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Mısır pazarındaki genişleme planlarını görüşmek üzere Şankaya, Yatırım ve Serbest Bölgeler Genel Otoritesi (GAFI) CEO’su Mohamed Abdel Wahab ile görüştü.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR