Avrupalı kimya sanayicileri şansını Türkiye’de arıyor

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanın Haluk Erceber, katıldığı Bloomberg HT yayınında, enerji krizi nedeniyle daralama yaşanan Avrupa’da, kimya sanayicisinin şansını Türkiye pazarında aradığını söyledi.

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanın Haluk Erceber, Türk kimya sektörünün Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) verilerine göre ilk 10 ayda 20 milyar dolar civarında ihracat yaptığını, yıl sonu ihracatının 25-26 milyar doları bulacağını ancak yıl sonu ithalatının da 52-53 milyar civarında olacağını söyledi.

Kimya sektörünün yaptığı ihracıtın yüzde 40’ından fazlasını Avrupa’ya yaptığını aktaran Erceber, Avrupa’da ciddi bir resesyon olduğunu, iflasların arttığını belirtti.

Almanya’da 27 bin civarındaki kimya şirketinden Eylül’de yüzde 19’nunu iflas ettiği, Ekim’de bu oranın yüzde 30’a çıktığını dile getiren Erceber, “Kimya sektöründe 1 milyon 200 bin kişi çalışıyor. İflaslardan dolayı işsizlik gündemde. Doğalgaz sorunu asıl Ocak ayından sonra yaşanmaya başlanacak. Çünkü bu yıl için gaz stokları iyiydi” diye konuştu.

“O kadar çok firma arıyor ki”
Pazar kaybı yaşanan Avrupa’nın yalnız Türkiye için değil Avrupa kimsa sanayisi için de sıkıntı yarattığına dikkat çeken Erceber, “Avrupa’da iyiye giden bir şey yok. Onlar da panikledi. Son dönemde Türkiye’de pazar arayışında olan şirketler söz konusu. O kadar çok firma arıyor ki mal satmak için” ifadelerini kullandı.

Erceber, “Avrupalı şirketler pazarlarını kuvvetlendirmeye çalışıyor. Bu kış böyle gececek. Bu durum bizim iç pazar için de sıkıntı yaratacak” diye konuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR