Avrupa’nın en büyük tütün işleme fabrikası Muş’ta açıldı

Star Agritech tütün işleme fabrikası inşaatının başlangıcını kutlamak için Muş’ta temel atma töreni düzenlendi. Bu sene eylül ayı içerisinde açılması beklenen fabrika, bölgeye ekonomik kalkınma getirecek girişimler ve istihdam ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor.

23.000 metrekarelik kapalı alana sahip işletme, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde tarımsal inovasyon merkezi olarak konumlandırılmak için çalışmalar yürütülüyor.

Yaklaşık 12 milyon dolarlık yatırımla Muş ilinde inşa edilen tesis, Avrupa’nın da en büyük tütün işleme fabrikasını temsil ediyor.

Proje ile planlanan çevre dostu işletmenin tasarımı, su, atık arıtma ve enerji kullanımı gibi operasyonel yönler söz konusu olduğunda çevre dostu olmanın önemli bir bileşenine sahip olacak. Yüksek kaliteye dayanan en son teknolojiyle sürdürülebilir üretim yöntemleri kullanılacak.

Bu projede kilit rol üstlenen Muş ili, bölgeyi tarımsal saha haline getirmek için belirlenen tüm hedefleri karşılıyor. Ek olarak Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde projenin daha fazla gelişmesine yardımcı olacağı ifade ediliyor.

Star Agritech International yöneticisi Mustafa Tütüncü, projenin ekonomik büyüme için bir katalizör olacağını, tesisin gelecekteki ekonomik etkisinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Tütüncü, “Yapılan katkılarla birlikte bölgede istihdam yaratılacağını göreceğimizden eminiz. Muş’ta tarımı canlandırmak, ayağa kaldırmayı sağlamak için bir araya geldik.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR