test

Balkanlara 40 firma ile ihracat çıkarması

Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği (AİMSAD), 40 üye firması ile TÜYAP Tüm Fuarcılık’ın Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlediği Uluslararası Orman Ürünleri, Mdf Yonga Levha, Parke, Mobilya Yan Sanayi Ve Aksesuarları, Ağaç İşleme Makineleri ve Kesici Takım Fuarı’na (all4wood) çıkarma yaptı.

45 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan ve ekonomik hacmi 500 milyon dolara ulaşan ağaç işleme makineleri sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına katkı sunmaya devam ediyor. 2022’yi 160 milyon dolar ihracatla kapatan, 2023’te ise 200 milyon dolar ihracat hedefi koyan sektörün çatı STK’si Ağaç İşleme Makineleri Sanayicileri Derneği (AİMSAD), 40 üye firması ile TÜYAP Tüm Fuarcılık’ın Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlediği Uluslararası Orman Ürünleri, Mdf Yonga Levha, Parke, Mobilya Yan Sanayi Ve Aksesuarları, Ağaç İşleme Makineleri ve Kesici Takım Fuarı’na (all4wood) çıkarma yaptı.

AVRUPA’YA İHRACATIN GİRİŞ KAPISI

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, fuarla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:” Üye firmalarımız, alım heyeti çalışmaları kapsamında Sırbistan ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere Polonya, Çekya, Romanya gibi orman ürünleri ve mobilya sektörünün önemli pazarlarından gelecek sektör profesyonelleri ile ticari bağlantılar kurma imkanı buluyor. All4wood fuarı, sektörümüzün marka bilinirliğinin güçlenmesi açısından da büyük öneme sahip. Firmalarımız, yeni pazarlara açılarak rekabette öne çıkma fırsatı buluyor. 2023’ü ihracatta büyüme yılı ilan ettik ve 200 milyon dolar hedef koyduk. Yurt dışı fuarlar bu hedefe ulaşmamızda başrolü oynuyor.”

Balkan ülkeleri, Türkiye’nin orman ürünleri ihracatında kritik rol oynuyor. Bölgenin orman ürünleri ihracatı 50 milyar Euro seviyesinin üzerine çıkmış durumda. 2022 verilerine göre mobilya ihracatı 35 milyar dolar. Gelişmiş nehir taşımacılığı, demiryolu ve karayolu altyapısıyla Avrupa ulaştırma koridorlarının kesişim noktası. Söz konusu bölge ayrıca Almanya, İtalya, Polonya, Çekya, Hollanda gibi Avrupa’nın en büyük mobilya üreticilerine gümrüksüz ihracat imkanı sunuyor. Diğer yandan AB ülkeleri arasındaki en düşük işletme maliyetleri, sunduğu finansal teşvikler ve avantajlar ile yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi konumunda.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR