‘Borsada fırsatlar devam edecek’ / Riskler ve beklentiler neler?

Yapı Kredi Yatırım 2023 Hisse Senedi Görünüm Raporu’nu yayımladı. Kurum borsanın geçtiğimiz yılki hareketini tekrarlamasının zor olduğunu, ancak piyasadaki fırsatların devam ettiğini öngördü. Yerli yatırımcı girişinin görece daha az destekleyici olmasının beklendiği raporda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, öncesi ve sonrasıyla piyasanın yön arayışında ana belirleyici olacağı vurgulandı.

Geçtğimiz yılı 3 kata yakın bir artışla tamamlayan ve yatırımcılara ciddi para kazandıran Borsa İstanbul, bu yıla ise oldukça dalgalı bir seyirle başladı. 5 bin 700’den 4 bin 600 sınırına kadar çekilen ve yatırımcıları korkutan borsa, son günlerde yeniden gelen alımlarla tekrar 5 bin endeksin üzerine çıkmayı başardı. Yatırımcıların şu anda merak ettiği en önemli soru ise 2023’te borsanın ne olacağı…

Borsanın en önemli kurumlarından olan Yapı Kredi Yatırım, 2023 Hisse Senedi Görünüm Raporu’nu yayımladı. Raporda hisse senedi piyasasının geleceğine ilişkin önemli öngörüler yer alıyor.

ANA BELİRLEYİCİ SEÇİM SÜRECİ

Rapora göre geçtiğimiz yıl reel getiri arayışındaki yerli yatırımcının artan ilgisinin tetiklediği yükselişler, kar beklentilerinin yukarı revizyonlarıyla da desteklendi. Yüksek enflasyon ve yüksek CDS görece zayıflığı makul kılsa da, 2022 rallisi sonrası bile mevcut değerlemeler, bir bütün olarak, alarm verici bir pahalılığa işaret etmiyor ve seçici olmak kaydıyla önemli fırsatlar barındırıyor.

2023 yılında ana belirleyici ise seçimler olacak. Yerli yatırımcı girişinin görece daha az destekleyici olacaği bu görünümde, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, öncesi ve sonrasıyla piyasanın yön arayışında ana belirleyici olacak.

İKİ YARI ÇOK FARKLI OLABİLİR

Rapora göre piyasanın yanıtını arayacağı en temel sorular, mevcut eksi reel faiz ortamının hangi sürede ve ne hızda ortadan kalkacağı; enflasyondaki düşüşün kalıcılığı; dış talep küresel durgunluk nedeniyle zayıflarken TL’deki istikranın nasıl ve ne kadar korunabileceği olacak. Tarihi düşük yabancı ilgisinin canlanabilmesi için de önem arz eden bu soruların yanıtlarının
seçim sonrasına kalması beklenirken, bu yüzden 2023’ün iki yarısının birbirinden anlamlı bir şekilde farklılaşabileceği belirtiliyor.

Raporda, “Yılın ilk yarısında fiyatlamaların daha dalgalı olmasını, finansallar açısından ise, ikinci yarının daha zayıf geçeceğini öngörüyoruz. BIST için birçok yönden unutulmaz bir yıl olan 2022’nin ardından 2023’ün daha yüksek oynaklık ve daha fazla belirsizliğin fiyatlanacağı bir yıl olmasını bekliyoruz. Bu açıdan, yeni yılın ilk iki haftasında BIST’te gözlemlenen oynaklığın yılın ilk yarısında devam edebileceğini, 2023’ün genel performansı açısından ise en belirleyici hususun 2Ç23 içerisinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu düşünüyoruz. Piyasa, seçimler ve seçim sonrası uygulanacak ekonomi ve para politikaları ile ilgili ipuçlarına bağlı olarak yön arayışında olacaktır.” denildi.

FAİZLERDEKİ NORMALLEŞME KÖTÜ ETKİLER DİYEMEYİZ

Yapı Kredi Yatırım, 2023’ün tamamında, ama özellikle yılın ilk yarısında, yerli yatırımcıların piyasada daha belirleyici olmaya devam etmesini bekliyor. Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Son dönemde artan TL mevduat faizlerinin, bu açıdan yerli ilgisini belli oranda azaltabileceği ve fiyatlamaları baskılayabileceği yönündeki endişeleri yerinde bulmakla birlikte tek başına eksik olarak değerlendiriyoruz. Şöyle ki, orta ve uzun vadede sürdürülemez bulduğumuz mevcut yüksek eksi reel faiz ortamının normalleşmesi, risk algısının göstergesi olan CDS’in gerilemesi, TL üzerindeki baskının hafiflemesi, piyasalar açısından önemli sinyal etkisi taşıması beklenen gösterge faizlerin tekrar bu huviyetlerine kavuşması ve yabancı ilgisinin tekrar canlanması gibi bir çok anlamlı sonuçlara da yol açabileceğinden, faizlerdeki normalleşmeyi BIST için kesin ve peşinen olumsuz değerlendirmiyoruz. Bununla birlikte, gelişmelerin yönü ve boyutuna göre, kısa vade için en önemli risk ve volatiliiteyi arttıracak en önemli etmenlerden biri olacağını düşünüyoruz. Özetle, yeni yıla girerken, hisse ve sektör tercihlerinde defansif bir duruşun daha makul olduğunu düşünüyoruz ancak yılın geneli için taktiksel ve esnek bir yaklaşıma her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.”

İvmeli yükseliş sonrası halen yükseleme potansiyeli mevcut

Yapı Kredi Yatırım, BIST’in işlem gördüğü çarpanlara bir bütün olarak bakıldığında çok pahalı olmadığının altını çiziyor. Hisse bazında fırsatların halen varlığını sürdürdüğü belirtilen raporda, “Bununla birlikte, çarpanların daha yüksek seviyelere kalıcı olarak yönlenmesini ve yeniden değerlenmesi ihtimalini ise kısa vadede, katalizör eksikliği nedeniyle sınırlı görüyoruz. Bu önermeye en önemli istisna olarak da 2Ç22 içerisinde düzenlenecek “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri’ni” görüyoruz.” denildi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR