Coca-Cola Türkiye’den dev satın alma

Coca-Cola İçecek, Bangladeş’deki şirketinin yüzde 100’ünü 130 milyon dolara satın aldı.

Coca-Cola İçecek A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada Coca-Cola Bangladesh Beverages’i satın alma işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.

Coca-Cola İçecek’in KAP’a gönderdiği bilgiye göre 2024 yılı içinde tamamlanması beklenen satın alma için 2 eşit taksitte 130 milyon dolar ödenecek. Satın alınan şirket aynı zamanda Coca-Cola İçecek’in tedarikçisi durumunda.

Coca-Cola İçecek’in KAP’a gönderdiği konu ile ilgili açıklama şöyle:

“Coca-Cola İçecek A.Ş. (“CCI” veya “Şirketimiz”) – tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı CCI International Holland B.V. (“CCIHBV”) ile birlikte, The Coca-Cola Company’nin (“TCCC”) bir bağlı ortaklığına ait olan Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited’deki (“CCBB”) %100 hissesinin satın alınması için bugün bir hisse alım sözleşmesi (“SPA”) imzalamıştır.

CCBB’nin ana hissedarı doğrudan CCIHBV olacaktır. CCBB, Bangladeş’de TCCC’nin gazlı ve gazsız içecek markalarının üretim, satış ve dağıtım faaliyetlerini yürüten iki şişeleyici şirketten biridir.

Yapılan anlaşma ile CCI, CCBB’nin sermayesini temsil eden payların %100’ünü 130 milyon ABD Doları olan işletme değerinden kapanış tarihi itibariyle tahmini net finansal borcun düşülmesi ile hesaplanacak olan hisse değeri (“Hisse Değeri”) karşılığında satın alacaktır. Hisse Değeri, bir fiyat düzeltme mekanizmasına tabi olup CCBB’nin kapanış tarihi itibariyle net finansal borcunun kapanıştan sonra yapılacak bir kapanış denetimi ile nihai hale gelmesiyle yeniden hesaplanacaktır. Satın almanın CCIHBV’nin mevcut nakit kaynakları tarafından finanse edilmesi ve CCI’nın net kaldıracı üzerinde hafif bir etki yaratması beklenmektedir.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR