‘Dolarda patlama beklemeyin, borsada yükseliş sürer’

Gaziantep Genç İş İnsanlarıDerneği (GAGİAD) toplantısına katılan Sagam Strateji Danışmanlık Kurucusu Murat Sağman, borsa ve dövizle ilgili tahminlerini anlattı. Dolar kurunda aşağı veya yukarı yönlü bir patlama ya da sert bir hareket yaşanmayacağını söyleyen Sağman, borsadaki yükselişin ise devamını öngördüğünü kaydetti.

Gaziantep Genç İş İnsanlarıDerneği (GAGİAD), ekonomi alanındaki değerlendirmeleriyle dikkatleri çeken Sagam Strateji Danışmanlık Kurucusu Murat Sağman’ı ağırladı. Ekonomik verilerleTürkiye ve dünya ekonomisinin geldiği durumu ve geleceği hakkında yorumlaryapan Sağman, ayrıca borsadan döviz kuruna, kripto para piyasasından Türkiye’nin fırsatlarına kadar ekonomide merak edilenleri yanıtladı.

EKONOMİDEKİ KIRILGANLIKLAR ARTABİLİR

Rusya-Ukrayna savaşının tüm dünya için dengeleri değiştirdiğini anlatan Sağman, bu savaşın da bir süre daha devam edeceğinin öngörüldüğünü belirterek, bu yüzden tüm ülkelerin hazırlıklarını ona göre yapması gerektiğini vurguladı.

Sağman, 2023 yılında da benzer savaşların dünyada olmasının öngörüldüğünü belirterek, “2023’te resesyon kesin gibi görünüyor. Özellikle ilk 6 ay özellikle zor geçecek gibi duruyor. Dünyada ekonomiler duracak, durum öyle görünüyor. Zaten şimdiden kısmi yavaşlamalar da söz konusu. Türkiye’de de seçim ekonomisine girilmeye başlanıyor. O yüzden ekonomideki kırılganlıklar artabilir.” diye konuştu.

Avrupa ekonomisinde sorunların olduğunu dile getiren Sağman, “Avrupa için 2023’ün ilk yarısı açıkçası problemli. Biliyorsunuz, yavaşlama var, buna paralel enflasyon da var. Bir de Avrupa bu gibi durumlara alışkan değil. Dünya Savaşından sonra enflasyon görmedi. Yani enflasyon yaşamamışlar, ekonomi yavaşlayınca ne yapacaklarını bilmiyorlar. Aslında bizim gibi kriz yönetmeyi bilmiyorlar. Açık söylemek gerekir dünyada bunu en iyi yapan ülkelerden biriyiz.”

Türkiye’nin fırsatları var

Sağman, dünyadaki gelişmeleri göz önünde bulundurduğunda aslında Türkiye’nin fırsatları bünyesinde barındıran bir ülke olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Evet sorunlarımız var ama çok ciddi fırsatlar da var. Rusya’da ambargo var, Çin’de problem var. İnsanlar ihtiyaçlarını nasıl görecek? Doğal olarak buraya gelecek, çünkü bizimjeopolitik konumumuz var. O yüzden bunu kullanarak ön plana çıkmamız gerek. Tabi bunun için de bizim kurve enflasyon işini çözmemiz gerekiyor. İstikrar olması lazım.”

“Kurun patlayıp gitme durumu yok”

Murat Sağman, döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

“Şu an döviz kurlarında bir süredir istikrar sağlanabildi diyebiliriz aslında. Kurun patlayıp gitme durumu yok. En azından seçime kadar böyle bir durum yok. 18 küsürlerden yavaş yavaş belirli bir istikrarla artabilir ama patlayıp gitmez. Bazı kesimlerin ifadesine göre çok ciddi para gelecek ve dolar 15 liraya düşecek ama ben kesinlikle böyle bir şey beklemiyorum. Zaten böyle bir şey olursa da sanayiciyi bitirirsiniz. Bunu da başta devlet olmak üzere kimse istemez.”

“Enflasyon korumalı borsa var”

Türk borsasının son yıllarda yerli yatırımcıların da ilgisiyle hızlı bir yükseliş trendine girdiğini ifadeeden Sağman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Borsa neden yükseliyor, çünkü şirket değerleri enflasyondan dolayı artıyor, karlar da artıyor. Aslında şu an enflasyon korumalı borsa var, yeni borsanın adı bu. İnsanlar enflasyondan korunmak için borsadan alım yapıyor. Sanki önümüzdeki süreçte borsa daha da gider gibi görünüyor. Zaten müthiş bir para girişi var.”

Kripto para piyasasına destek

Murat Sağman, kripto para piyasalarıyla ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben kriptoyla ilgili tamamen onla yatıp kalkmadım, ‘aman bu balon da’ demedim. Hep ortada durdum. Teknolojiyle beraber dünya değişiyor. Bu değişimin içerisinde geri durmadım. Şu an piyasada 11 bin kadar kripto var, 10 bini çöp olacaktır, bu kesin. Bence hayatımızda olmaya devam edecek. Bir şey binden 60 bine gider mi? Kriptocuların bir beklentisi var ya, yeniden kripto 50-60 binlere fırlayacak. Ben öyle birşey beklemiyorum. Bence böyle gider. Daha aşağı da gidebilir hatta.”

Öte yandan organizasyonda konuşan GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer de geleceğe daha sağlam adımlar atabilmek adına sürekli olarak günceli takip etmeye çalıştıklarını söyledi.

Pandemiyle birlikte başlayan ekonomik kırılganlıkların küresel gelişmelerle devam ettiğini ifade eden Koçer, şöyle konuştu:

“Navlun krizi ile başlayan süreç, emtia ve hammadde piyasasındaki değişimler ve enflasyonist ortam finansmana erişimi zorlaştırdı. Ancak devletimizin çözüm noktasında adımlar attığını ve önümüzdeki süreçte daha iyimser bir ortam yaratılacağını düşünüyoruz. Yakında daha etkin sonuçlar alınacağını öngörüyoruz. Her şeye rağmen Gaziantep, her şartta hedefe giden bir şehir. Ocak-ekim ayları arasında 8 milyar 696 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmış bir kent. Geçen ay 959 milyon dolarlık ihracat yaptık. Yani artık aylık ortalama 1 milyar dolar ihracat yapma noktasına geldik. Bu ekonomik sürdürebilirliğe GAGİAD olarak bizler de üyelerimizle yaptığımız çalışmalarla destek veriyoruz.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR