Ekspertize gelen araçların yaşı 15’e yükseldi

İkinci el araç pazarında geçtiğimiz yıl sonundan bu yana izlenen fiyat artışları, satılan otomobillerin yaş ortalamasını da değiştirdi. Yaklaşık 8 ayda ikinci el araç fiyatlarında ortalama yüzde 80 fiyat artışı yaşanınca, otomobil satın alma maliyetlerini yüksek bulan tüketiciler, daha düşük modelli araçlara yöneldi.

Ekspertize gelen araçların yaş ortalamasının 1 yılda 10’dan 15’e ulaştığını kaydeden Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Bundan birkaç sene önce 100 bin TL’ye lüks, 4-5 yaşında bir otomobil satın alabilirken bugün artık tüketici 25 yaşında B segmenti bir otomobil satın alabiliyor. Ancak araç yaşlandıkça ortaya çıkabilecek riskler de aynı ölçüde artıyor. Tüketiciler kaç model olursa olsun satın almayı düşündükleri otomobili kapsamlı bir şekilde kontrol ettirmeli. Çünkü 100 bin liraya aldığınız 96 model araçta çıkacak masraf 50 bin TL’yi dahi geçebilir.
Yedek parça fiyatlarındaki artış malum” dedi.

Tüketicilerin değişen-boyanan parçadan çok otomobilin aktif, pasif güvenlik ekipmanlarına ve hasar geçmişine, daha önemlisi mekanik durumuna dikkat etmesini öneren Emre, ‘dış görünüşe aldanmayın’ dedi.

Emre, “Türkiye’ye has olarak değişen-boya konusunda belirli bir hassasiyet olsa da, 10 yaş ve üzeri araçlarda düşürülmüş kilometreye, hava yastıklarına, şasiye özenle dikkat edilmesi gerekiyor. Bu araçların dış görünümü iyi olsa dahi yürüyen aksam, motor, mekanik ve şanzımanın, elektrik altyapısının, aksesuarların kapsamlı şekilde incelenmesi, eksiklerin tespit edilmesi araç satın alacakları gelecekte yapacakları 50-100 bin TL’ye varacak masraflardan kurtarır.” diye konuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR