‘Faiz kararı TL mevduatların cazibesini artırdı

Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık faiz artışı kararıyla seçim öncesi akıllarda oluşan soru işaretlerini kaldırdığına dikkat çeken Stratejist Tuğba Özay, ForInvest’e yaptığı değerlendirmede, “Faiz koridorundaki +/- 300 baz puanlık bu genişleme ile de enflasyonla mücadeledeki kararlılığa dikkat çekildi. Ayrıca atılan adımlarla TL mevduatların cazibesi arttı diyebiliriz. Son 5 haftadır seçim belirsizliği nedeniyle satışta olan yabancı yatırımcıların da tercihinin seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile birlikte Türkiye’ye kaydığını görebiliriz.” dedi. 

Geçen haftanın en önemli gündem maddeleri arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının yer aldığını ifade eden Stratejist Tuğba Özay, “Özellikle seçimlere bu kadar yakın bir dönemde akıllarda ‘seçim öncesinde seçim ekonomisi mi uygulanacak yoksa Merkez Bankası’nın kararı seçimlerden etkilenecek mi?’ sorusu oluşmuştu. Ancak Merkez Bankası aldığı 500 baz puanlık faiz artışı kararıyla bağımsızlık sınavını geçti gibi görünüyor.” diye konuştu. ForInvest’e konuşan Özay, “Piyasadaki beklentiler faiz artışının gelmeyeceği, pas geçirebileceği ya da 250 baz puanlık bir artış gelebileceği yönündeydi. Ancak güçlü bir mesaj verildi ve bu kararla birlikte sadece faiz artışı değil, Merkez Bankası yeniden 2011-2012 yıllarında kullanmış olduğu faiz koridoruna da geri dönebileceğine dair mesajlar verdi. Ayrıca daha önce +/- 150 baz puan olan faiz koridoru da +/- 300 baz puana genişletildi. Faiz koridorunda +/- 300 baz puanlık bu genişleme ile aslında enflasyonla mücadeledeki kararlılığa dikkat çekildi.” ifadelerini kullandı.  

TL MEVDUATIN CAZİBESİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Artık para politikasının sıkılığını tartışmanın biraz daha yersizleşmeye başlayacağı bir döneme girildiğine vurgu yapan Tuğba Özay, ForInvest’e yaptığı değerlendirmede, “Bu zamana kadar para politikası yeteri kadar sıkı değil üzerinden eleştirilerde bulunuyorduk. Artık bu noktada Merkez Bankası atması gereken adımları attı diyebiliriz. Merkez Bankası, yılın ikinci yarısında enflasyondaki geri çekilme başladıktan sonra, son çeyreğe doğru bir faiz indirimine başlayabileceği bir alan yarattı. Farklı gelişmeler olmazsa, küresel gelişmelerde değişiklik yaşanmazsa, jeopolitik riskler artmazsa mevcut politikalarla 2024 bitmeden faiz indirimlerini görebiliriz.” dedi. Merkez Bankası’nın faizi artırmasıyla birlikte TL mevduatlar tarafında önümüzdeki dönemde artışın ön plana çıkabileceğini söyleyen Tuğba Özay, şunları söyledi: “Çünkü mevduat faizlerinin geldiği seviyeler, mevduatın risksiz getiri olduğunu varsayarsak hem borsa tarafını etkileyecek hem de dövize olan talebi. Yatırımcılar, ‘döviz mi alsam, mevduata mı yatırsam? Hangisi karlı olur?’ bunun kararını verecek. Bu noktada atılan adımlar ile TL mevduatların cazibesi arttı diyebiliriz.”   

YABANCININ TERCİHİ TÜRKİYE’YE KAYABİLİR 

Son 5 haftadır yabancı yatırımcıların hisse senetleri tarafında satışta olduğunu hatırlatan Tuğba Özay, “Ancak bu adımlarla birlikte önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcının tercihinin Türkiye’ye kaydığını görebiliriz. Borsanın seyrini de gelecek dönemdeki yabancı yatırımcının tercihleri belirleyecek. Sadece borsa için değil, yabancı yatırımcının özellikle döviz bozarak TL’ye gelmesi ya da TL cinsi varlıkları satın alması, Merkez Bankası’nın son dönemlerde eriyen rezervlerini de güçlendirmesi anlamında döviz rezervlerinin toparlanmasına destek sağlayacak bir adım olacak. İçeride birçok şirketin zorlandığı, krediye erişim maliyetinin arttığı bir dönem yaşayacağız. Belki büyüme baskılanacak ancak diğer taraftan uzun vadede hem enflasyonun kontrol altına alınması hem de daha istikrarlı bir büyüme sağlayabileceğimiz bir ortama adım adım yaklaşacağız.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR