Fuarcılık devi yarı fiyatına devredip Türkiye’den çıktı

Her yıl dünyanın farklı bölgelerindeki 14 ülkede 130’dan fazla fuar ve konferans düzenleyen İngiliz fuarcılık devi Hyve Group, Türkiye’de zarar eden birimini yarı fiyatına sattı ve ülkeden çekildiğini açıkladı.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, dünya genelinde bin 200’den fazla çalışanı olan ve hisseleri Londra Borsası’nda işlem gören İngiliz devi önce Rusya’dan ardından da Türkiye’den çekildiğini açıkladı. Hyve, Türkiye’deki çekilmeyi jeopolitik riskler kadar döviz kurlarıyla ilgili risklerden dolayı aldığını açıkladı.

Hyve Fuarcılık şirketi Türkiye’de yılda beş etkinlik düzenliyordu. Shashoua Ailesi tarafından 1991 yılında “Uluslararası Ticaret Sergileri” (ITE) adıyla kurulan Hyve, özellikle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde fuar ve etkinlikler düzenliyordu. 2008’de Rusya’nın ikinci büyük kenti Saint Petersburg’da yerleşik konferans organizatörü şirketi Primexpo NW’yi alan Hyve, listeye Moskova merkezli MVK ve Krasnodar’daki Krasnodar LLC firmalarını bünyesine kattı.

16 MİLYON STERLİNE ALDI, 8 MİLYONA SATTI

2011 yılında Türkiye’ye adım atan İngiliz devi Yem Fuarcılık adlı Türk şirketine yaklaşık 16 milyon sterlin ödemişti. Bir anlamda İngiliz şirket, 11 yıl önce 16 milyon sterline aldığı Türkiye birimini yarı fiyatına devretmiş oldu.

Hyve’nin Türkiye varlıklarını alan ICA Events ise İngiltere, Polonya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Özbekistan ve Çin’de 50’den fazla fuar, ticari sergi ve konferans düzenliyor. Bir anlamda ICA Events, bu satın almayla da Türkiye pazarına girmiş oldu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR