Gençler en çok bu şirketlerde çalışmak istiyor

Gençlerin kariyer platformu Youthall’un ikincisini gerçekleştirdiği Youth Awards’ta şirketler, kullanılan 85 binden fazla oy sonucunda 19 farklı kategoride ödüllerini aldı. Arçelik, Hepsiburada, Mercedes-Benz Otomotiv, Nike, Pfizer, Shell, Siemens, TUSAŞ, Unilever ve Yapı Kredi “Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler” sıralamasında kendi sektörlerinin birincileri oldu.

Büyük ölçekli şirketlerden kobilere kadar farklı büyüklük ve sektörlerde hizmet veren şirketlerin; çalışma ortamlarını, kurum kültürlerini gençlere aktardıkları, staj ve işe alım süreçlerini yönettikleri Youthall tarafından düzenlenen Youth Awards’a, finanstan teknolojiye, perakendeden otomotive kadar farklı sektörlerden 162 şirket katılım gösterdi. Şirketler, 219 üniversite ve 231 farklı bölümde okuyan genç yetenekler tarafından oylandı. Şirketlerin sonuçlarını heyecanla beklediği yarışmanın kazananları Youthall’un web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

Gençlerden oylamaya büyük ilgi

Şirketlerin, hem bir işveren markası olarak gençlerdeki algılarını öğrendikleri hem de insan kaynakları çalışmalarını onların gözünden değerlendirme fırsatı yakaladıkları Youth Awards’ın ikincisine katılım, geçtiğimiz yıla göre %84.1 artış gösterdi. Oylamaya en çok katılım gösteren üniversiteler sırasıyla; Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi olurken, Endüstri Mühendisliği, İşletme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri en çok oy kullanılan bölümler oldu.

18-35 yaş bandındaki Youthall kullanıcılarının katılımı ile gerçekleşen oylamada, oy verenlerin %76.9’u 18-25 yaş aralığında olup, üniversitenin 3. ve 4. sınıflarında okuyan gençlerin kullandığı oy sayısı, toplam oy sayısının %44.3’ünü oluşturdu. Oy verenlerin cinsiyet dağılımı ise %64 kadın ve %36 erkek olarak belirlendi.

“Yarışmaya katılımdaki artış doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor”

Gençlerin en çok çalışmak istedikleri şirketleri ve insan kaynakları ekiplerinin işveren markası adına yaptığı başarılı çalışmaları belirlemek üzere oy kullandıkları yarışmayı değerlendiren Youthall CEO’su Emre Aykan; “Amacımız, şirketlerin bünyelerine kazandırmak istedikleri gençler tarafından nasıl algılandıklarını yine gençlerin değerlendirmeleriyle görmelerini sağlamaktı. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz Youth Awards’a 127 şirket katılmış, 46 binden fazla genç yetenek oy kullanmıştı. Bu yıl şirketler açısından bu sayının yaklaşık yüzde 25 artarak 162’ye yükselmesi doğru bir iş yaptığımızın göstergesi. Bu yıl oylamaya katılan gençler anlamında da ciddi oranda bir artış söz konusu. Oylamanın büyük ilgiyle karşılanması bizi çok sevindirdi. Hem şirketlere katılımları için hem de gençlere değerlendirme sürecindeki değerli oyları için çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

YOUTH AWARDS SONUÇLARI:

Gençler Tarafından En çok Çalışılmak İstenen FMCG Şirketi
Unilever, 2. ETİ, 3. P&G

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Teknoloji Şirketi
Siemens, 2. Turkcell, 3. SabancıDx

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Otomotiv Şirketi
Mercedes-Benz Otomotiv, 2. Borusan Otomotiv, 3. Oyak Renault

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Finans Şirketi
Yapı Kredi, 2. Akbank, 3. DenizBank

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Sağlık Şirketi
Pfizer, 2. Abdi İbrahim, 3. AstraZeneca

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Perakende Şirketi
Nike, 2. Boyner, 3. LC Waikiki

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Sanayi Şirketi
TUSAŞ, 2. Kale, 3. Akçansa

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen İnternet Şirketi
Hepsiburada, 2. Sahibinden, 3. Obilet

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Dayanıklı Tüketim Şirketi
Arçelik, 2. BSH, 3. Vestel

Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Enerji Şirketi
Shell, 2. Enerjisa, 3. Tüpraş

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR