Hibritin yaratıcısı Toyota Pirius’ın beşinci nesli geliyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota Prius modelinin beşinci versiyonunu tanıttı. Toyota Prius da hem hibrit hem de güneş panelleri bulunan bir versiyonu ile 2023 yılında piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

Toyota tarafından Japonya’da tanıtılan 5. nesil Prius 2023 yılında Avrupa’da sadece şarj edilebilir hibrit (PHEV) sistemle piyasaya çıkacak. Daha fazla güç ve daha iyi verimlilik sunduğu belirtilen hibrit sistem, 111 kW (148 hp) güç üreten 2.0 litre dört silindirli benzinli motor ve ön aksta konumlanan 120 kW (160 hp) elektrik motordan güç alıyor. Bu sistem Prius’a toplamda 220 hp güç sağlıyor.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ŞARJ OLABİLİYOR

Toyota, Prius modelinin güneş enerjisiyle şarj olabilen bir versiyonunun da olacağını açıkladı. Üzerinde güneş panelleri yer alacak modelde diğer prototipler gibi tek şarj ile aylarca gitme benzeri özellikler olmayacak. Belirtilen bilgilere göre bu özellik araca haftada 25-30 km arası bir menzil katacak. Japonya’daki sunumda yılda 1250 km’lik menzil sağlayabilecek kadar güç üreteceği ifade edildi.

DAHA YÜKSEK BATARYA KAPASİTESİ

Yeni Prius’un batarya kapasitesi de selefine göre daha yüksek olacak. 8.8 kWsa’lik batarya yerine 13.6 kWsa batarya kullanılmış. Söz konusu ünite, yüksek enerji yoğunluğuna sahip hücreler sayesinde daha kompakt hale getirilerek arka koltukların altına yerleştirilmiş. Japon üretici, yeni Prius’un saf elektrikli sürüş menzilinin eskiye göre yüzde 50 arttığını söylüyor. Bu da yaklaşık 90 kilometrelik menzil anlamına geliyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR