Hububat ve bakliyat ihracatında rekor serisi sürüyor

Türkiye ihracatının önemli kalemlerinden olan hububat ve bakliyat sektörünün ihracatı artmaya devam ediyor. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) kasım ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,15 artışla 288,3 milyon dolara çıkarken; hububat sektörünün Türkiye geneli kasım ayı ihracatı ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 20,25 artışla, 1 milyar 78 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında, hububat sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke sırasıyla Irak, ABD ve Suriye oldu. İHBİR’in en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke ise; ABD, Irak ve Yemen oldu. İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı; Avrupa, Uzakdoğu ve Amerika kıtasındaki birtakım resesyon belirtilerine rağmen hububat bakliyat ve yağlı tohumlar grubunun hız kesmeden aylık ihracat rekorları kırarak büyümeye devam ettiğini belirtti.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini devam ettirdi. Buna göre; İHBİR’in kasım ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 28,15 artış ile 288,3 milyon dolara çıktı. Hububat sektörünün Türkiye geneli kasım ayı ihracatı ise, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 20,25 artışla 1 milyar 78 milyon dolara ulaşırken, Türkiye geneli Ocak- Kasım dönemi ihracatı yüzde 26,5 artışla 10 milyar 370 milyon dolar, İHBİR’in Ocak-Kasım dönemi ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,68 artışla 2 milyar 617 milyon dolara çıktı.

ABD İHRACATTA İLK SIRADA

Kasım ayında, hububat sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke sırasıyla Irak, ABD ve Suriye olurken, İHBİR’in kasım ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke ise sırasıyla ABD, Irak ve Yemen oldu.

TÜRKİYE GENELİ EN FAZLA İHRACAT PASTACILIK ÜRÜNLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Mal grupları olarak bakıldığında, İHBİR’de en fazla ihracat; 64,5 milyon dolarla şeker ve şeker mamullerinde gerçekleşirken, diğer gıda müstahzarları 64 milyon dolarla ikinci sırada, 56,7 milyon dolarla pastacılık ürünleri üçüncü sırada yer aldı. Kasımda, hububat sektörünün Türkiye geneli en fazla ihracat yaptığı ürün grubu 259 milyon dolarla pastacılık ürünleri olurken, ikinci sırada 190,3 milyon dolarla değirmencilik ürünleri, üçüncü sırada ise 151,5 milyon dolarla bitkisel yağlar yer aldı.

TAYCI: İHRACATTA REKOR SERİSİ SÜRÜYOR

Açıklanan rakamları değerlendiren İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı; “Avrupa, Uzakdoğu ve Amerika kıtasındaki birtakım resesyon belirtilerine rağmen hububat bakliyat ve yağlı tohumlar grubu olarak hız kesmeden aylık rekorlarımızı kırarak büyümeye devam ediyoruz.” dedi. Sektörün finansmana erişim sıkıntısına dikkat çeken Taycı, “Şu anda ihtiyacımız olan en önemli şey finansman kaynaklarına ulaşım. Bu konuda ciddi sıkıntılarımız var. Finansa ulaşım, önümüzü ve hızımızı kesen en önemli unsur olarak gözükmekte. Sektörün finansa ulaşımı rahatlatılacak olursa 2023’te tekrar rekorlar kırmak üzere harekete geçeceğiz.” ifadelerini kullandı. İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı; fuar çalışmaları, satın alım heyetleri, sektörel ziyaretler, Ur-ge faaliyetleri ve Türk dizisi projelerinde tam gaz yollarına devam ettiklerini sözlerine ekledi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR