İş Bankası, 227 milyon dolarlık yeni kaynak sağladı

Türkiye İş Bankası, EBRD ve IFC’den toplam 227 milyon dolar tutarında, 5 yıl nihai vadeli yeni kaynak sağladı.

Türkiye İş Bankası, EBRD tarafından sağlanan 127 milyon ABD Doları tutarındaki kaynağı, kadın girişimcilerin finansmanı ile yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarının finansmanında kullandırıcak.

IFC tarafından sağlanan 100 milyon ABD Doları tutarındaki kaynak ise, yeşil konut kredileri de dahil olmak üzere konut kredilerinin finansmanında kullandırılacak.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, küresel iklim değişikliğinin yarattığı etkilerin, yeşil ekonomiye geçişin artık hızlandırılması gerekliliğini net bir şekilde ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Bankaların ve finans kuruluşlarının, ana finansman kaynağı olma özellikleri sayesinde kredilendirme süreçleri vasıtasıyla tüm sektörlerin yeşil dönüşümünde önemli role sahip olduklarının altını çizen Aran, sözlerine şöyle devam etti:

“Sürdürülebilir kalkınmanın; ancak yeşil finansmana olan desteğin artırılarak devam ettirilmesi, daha fazla kadın işletmenin ekonomiye katılımı ve kadın iş gücünün artırılması ile gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu çerçevede sağladığımız kaynakların, sürdürülebilirlik temalı ürün ve hizmetler kanalıyla müşterilerimize sunulması ve müşterilerimizin yeşil dönüşüm süreçlerine destek olmak en temel önceliklerimiz arasında yer alıyor. Başarıyla tamamladığımız yeni seküritizasyon işlemiyle temin edilen kaynak, finansman kaynaklarımızın çeşitlendirilmesine ve vadesinin uzatılmasına, sürdürülebilirliğin finansmanına katkıda bulunacak. EBRD ve IFC ile işbirliğimizi bu işlem ile daha da güçlendirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR