İstanbul’a rezervasyonun yüzde 90’ı online kanallardan

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Oteller Komitesi Başkanı Aydın Karacabay, İstanbul otellerinin satışlarının yüzde 90’ının online kanallardan geldiğini belirterek, “Online kanalların otellerden aldığı pay yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor. Bu oranın Avrupa’daki gibi yüzde 10-12 arasında sınırlanmasını talep ediyoruz. Bunun için de ilgili bakanlıklarla görüşmeleri sıklaştıracağız.” dedi. Turizmin koronavirüs sonrasında hızlı yükseldiğine dikkat çeken Aydın Karacabay, “İstanbul turizmcileri olarak doluluklarda ve fiyatlarda yaşanan yükseliş bizleri mutlu ediyor. Ancak daha iyi noktalara gelebiliriz. Bunu için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE turizmi pandeminin etkilerinin azalması ve aşılama programı ile birlikte hızlı bir yükseliş içine girdi. 2022 yılı daha bitmeden hedefler yukarı yönlü revize edilmeye başladı. Türkiye’ye artan ilginin otelcileri mutlu ettiğine dikkat çeken İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Oteller Komitesi Başkanı Aydın Karacabay, turizmin başkenti İstanbul hakkında değerlendirmeler yaptı. İstanbul’un 2022 yılına hızlı bir giriş yaptığını ifade eden Karacabay, “İstanbul turizmi 2020’de neredeyse dibi görmüştü. Seyahatlerin kısıtlanması, alınan pandemi önlemleri nedeniyle turist sayısı ve gelirleri bir hayli düşmüştü. 2022 ile birlikte biriken taleplerle birlikte doluluklar hızlı yükseldi. 2019’u birçok noktada yakalasak da fiyatlar da henüz istediğimiz seviyeye ulaşamadık. 2022 sonunda Türkiye turizminde rekorlar kırılacaktır. 47 milyar dolarlık gelir hedefinin ulaşılabilir hatta geçilebilir olduğunu düşünüyorum.” dedi.

KIŞ AYLARI DOLUKLARI HIZLI YÜKSELİYOR

İlk 8 aylık süreçte İstanbul’un başarılı bir grafik çizdiğini kaydeden Karacabay, “İstanbul’da eylül ayı doluluk oranları ortalama yüzde 90 seviyelerinde. Ekim ayında da doluluk oranlarının yüzde 90 seviyelerine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Kasım ayı için daha şimdiden gelen rezervasyonlarla yüzde 60 doluluk yakalandı. Aralık ayı doluluk oranları ise yüzde 45 seviyelerinde. Bu seviye daha da yükselecektir. 2023 için gelen rezervasyon talepleri de otelcileri memnun ediyor. Eğer bir sorun yaşanmazsa artık bizim için her ay turizm sezonu olacak. 2023 için otel fiyatlarında da yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz. 2023’te herhangi bir problem olmazsa yeni rekorlar kırılacaktır. Ocak-şubat-mart aylarında da çok ciddi yükseliş yaşanacak gibi duruyor. Ancak bu yükselişte koronavirüs nedeniyle seyahat edemeyenler etkisi çok büyük. 2024 itibariyle yükseliş duracaktır. Belli bir seviyeye oturacaktır. Şu anda İstanbul’da otel odalarının fiyatları ortalama 120 seviyelerine geldi. Bu rakam pandemi sürecinde 70 Euro’ya kadar gerilemişti” dedi.

İSTANBUL 30 MİLYON TURİST AĞIRLAYABİLİR

İstanbul’un 30 milyon turist seviyelerini yakalayabilecek kapasitede olduğuna dikkat çeken Karacabay, sözlerini şöyle sürdürdü: Şu anda İstanbul’a en çok Avrupalı turistler geliyor diyebiliriz. İngiliz ve Alman turist sayısı yükselişte. Ortadoğulu turistler de gelmeye devam ediyor. Şu anda dünyada resesyon ve enflasyon konuşuluyor. Ancak İstanbul’daki fiyatlar her ne kadar istediğimiz seviyelerde olmasa da Batılı turist tarafından kabul görüyor. 2021’in ilk 6 ayına göre 2022 ilk 6 ayda turist sayısı iki katına çıktı. 2022’de her ülkeden gelişlerde de yükseliş var. Ancak Ukrayna ve Rusya gerginliği nedeniyle iki ülkeden gelen turist sayısında büyük kayıp yaşandı. Ukraynalı turist sayısı neredeyse sıfırlandı. Rusya’dan gelen turist sayısında da yüzde 40’tan fazla düşüş yaşandı. Son dönemlerde ABD’nin Rusya’ya karşı aldığı ambargo kararlarını arttıracağına yönelik açıklamalar yapılıyor. ABD ile yaşanan ödeme sistemlerindeki ambargo durumu henüz turizmi etkilemedi. Turizm barışçıl ve insani bir sektör. Rusya’nın Mir sistemi üzerinden ödemeler dönüyor. Buraya bir ambargo gelmesi insan haklarına aykırı olur. Biz haklı olarak bu işlerin dışında kalıyoruz. Rusya bizim en önemli turizm partnerlerimiz arasında.”

KONGRE TURİZMİ İLE FİYATLARI YÜKSELTEBİLİRİZ

Öte yandan kongre turizminde ufak da olsa hareketlilik yaşandığını kaydeden Aydın Karacabay, “2023 ve 2024 yılları için bazı uluslararası kongreler teyit edildi. Kongrelerin artması oda fiyatlarına da olumlu yansıyacaktır. Kongre ve cruise turizminin tam olarak devreye girmesiyle fiyatlarımızı daha da yükselteceğiz. Kongre turizminde geçmiş yıllarda dünyada ilk 5 arasında girmiştik. Kongre turizmi güçlü olması her anlamda ülkeye olumlu katkı sağlar. Bu noktada İstanbul bir yıldız gibi parıldıyor. Çünkü İstanbul’un tarihini kimse silemez. Son dönemlerde yeni havalimanı yakınlarında kongre vadisi yapılması konusu gündemde. Bu sayede bölgeye yeni otel yatırımları da gelecektir. Kongre vadisi konusu özellikle eski havalimanın olduğu bölge için büyük önem taşıyor. Basın Ekspres bölgesi üzerinde yer alan oteller, havalimanının taşınmasıyla kan kaybetti. Bu yüzden fiyatlarını düşürmek zorunda kaldılar. Eğer kongreleri yeniden şehrimize çeker ve bu otelleri kongre turisti ile buluşturursak fiyatlarını daha yukarı çekebiliriz. Buradaki otellerin fiyatları düşürmesi sonrasında ülkeye gelen turist bu otelleri tercih etmeyi başladı. Toplu taşımanın da artmasıyla turistler tarihi ve turistik bölgelere toplu taşıma ile ulaşabiliyor. İstanbul’daki merkezi lokasyondaki otellerde rekabet edebilmek için fiyatlarını yükseltemiyor. Kongre vadisi projesi sayesinde hem eski havalimanı bölgesindeki oteller hem de şehir merkezindeki oteller fiyatlarını daha yukarı çekecektir.”

KÜLTÜREL FAALİYETLERİ ARTTIRMALIYIZ

İstanbul’da gelen turistin yaptığı gecelemenin düşük olduğunu kaydeden Aydın Karacabay, “Londra’ya giden turist 6 gece konaklama yaparken, İstanbul’da ortalama geceleme 3 geceye düşüyor. Burada sanatsal ve kültürel etkinlikler devreye giriyor. İstanbul’da kültür sanat faaliyetlerinin daha da artması gerekiyor. Atatürk Kültür Merkezi’nin devreye alınması, Kültür Yolu çalışması bu kapsamda çok değerli. Ancak bazı eksiklerimiz var. Örneğin Kültür Yolu projesine tarihi yarımadanın da eklenmesi gerekiyor. Daha fazla tiyatro, konser gibi etkinlikler düzenlenmeli. Yabancı turiste kültürümüzün de ne kadar güçlü olduğunu göstermeliyiz. İstanbul’u pozitif haberlele dünya gündemine taşımalıyız. Bu bize hem turist sayısı hem de gelir anlamında geri dönecektir. Turizmin yarısı aslında kültürdür” diye konuştu.

ANKARA İLE DAHA SIKI İLİŞKİ KURACAĞIZ

Koronavirüs nedeniyle otellerin kaybının ancak 10 yılda telafi edilebileceğinin altını çizen Aydın Karcabay, şunları söyledi: “Otelciler finansal olarak çok zorlandı. Bu dönemde yatırım yapanlar ya da banka kredisi kullananlar çok zorlandı. İki yıl boyunca neredeyse bütün gelir kanalları kapanmışken giderler devam etti. İnsanlar kenarda tuttuğu kötü gün akçelerini harcadı. O dönem verilen desteklerden şehir otelleri olarak çok fazla yararlanamadık. En büyük destek kısa çalışma ödeneğiydi. Kıyı otelleri bu dönemde bir hayli destek aldı. Ancak İstanbul ve diğer şehirler destekler konusunda istediklerini alamadı. Burada bir arda hareket edemediğimiz için bu durum yaşandı. Bu noktada İTO Oteller Komitesi olarak gelecek dönemde yapacağımız çalışmalarla Ankara ile daha sıkı ilişki kuracağız.”

İSTANBUL OTELLERİ OLARAK ANADOLU’YA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI YAPMAK İSTİYORUZ

Yükselen enerji maliyetlerinin otelcileri bir hayli zorladığını dile getiren Aydın Karacabay, “Türkiye’de ve dünyada enerji maliyetleri çok yükseldi. 2021’de bir otelimize gelen elektrik faturası 70 bin TL civarındayken, içinde bulunduğumuz dönemde 290 bin TL’ye çıktı. Bu giderler müşteriye yansıtılamadı. Bu noktada gelecek dönem için devreye almak üzere bir proje geliştirdik. İTO’da yapacağımız çalışmalarla kendi enerjimizi kendimiz üretmeyi amaçlıyoruz. Bunu İstanbul’da otellerin çatılarına kurulacak güneş panelleri ile yapmamız mümkün değil. O yüzden Anadolu’da güneşin yüksek olduğu bir ilde İstanbul otelleri için arazi tahsis edilmesini isteyeceğiz. Tahsis edilecek araziye güneş panelleri kurulması için çalışma başlatacağız. Kendi güneş panellerimizi oraya koymak istiyoruz. Otellerin kooperatif usulüyle, kendi tükettiği enerji kadar yatırım yapmasını planlıyoruz. Yani her otelci kendi ihtiyacı kadar yatırım yapacak. 50 odalı bir otel ile 250 odalı otelin yatırım tutarı farklı olacak. Bu projenin hızlı bir şekilde 2023’te devreye girmesi için bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapacağız. Türkiye güneş panelleri üretimi konusunda da çok iyi durumda. Bunu otelciler olarak fırsata çevirmek, otelcilerin enerji maliyetlerini düşürmek istiyoruz” diye konuştu.

ONLİNE KANALLARA ÖDENEN PAYIN SINIRLANMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

İstanbul otellerinin en büyük problemleri arasında online satış kanallarının aldığı paylar olduğunu söyleyen Aydın Karacabay, “İstanbul otellerinin satışların yüzde 90’ı online kanallardan geliyor. Bu aslında tüm şehir otelleri için böyle. Ancak online satış kanallarına yüzde 15 ile 50 arasında komisyon ödüyoruz. Bu komisyon oranları otelcileri zorluyor. Avrupa bu konuda çalışma yaptı. Konaklama sektöründe online kanalların aldığı payları yüzde 10-12 arasında sınırladı. Türkiye’de de bunun sağlanması için gelecek dönemde çalışmalarımızı hızlandıracağız. Çünkü gelirimizin çok büyük kısmını online kanallara vermek zorunda kalıyoruz. Online kanalların aldığı payı sınırlandıracak yasa için bakanlıklarla görüşeceğiz. En büyük hedeflerimizden biri bu. Otelcilerimizi online kanallara ödenen yüksek paylardan kurtarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR