test

İsveçli şirketten Türkiye’ye sağlık yatırımı

İsveç merkezli dijital sağlık hizmetleri şirketi Swedish Care, ‘DoktorNow’ markasıyla Türkiye pazarına giriş yaptı. 1,5 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçen uygulama, 7 gün 24 saat dijital sağlık danışmanlığı sunarak kullanıcıların zaman ve mekandan bağımsız olarak doktora ulaşmasını sağlıyor. Swedish Care Genel Müdürü Dr. Cenk Tezcan, kısa sürede bünyelerinde istihdam edecekleri 100 hekime ulaşma hedefleri olduğunu söyledi. Swedish Care CEO’su Magnus Norberg ise, “Türkiye’deki yatırımımızı 5 yıl içinde en az 5 kat artırmayı planlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin sağlık hizmetleri alanındaki başarısı uluslararası oyuncuların da dikkatini çekiyor. Merkezi İsveç’te bulunan ve dünya çapında birçok ülkede dijital sağlık yatırımları bulunan Swedish Care, 1,5 milyon Euro’luk yatırımla ‘DoktorNow’ markasını Türkiye’ye getirdi. Birinci basamak rahatsızlıklarla ilgili hasta şikayetlerinin yapay zeka aracılığı ile alındığı mobil uygulamada kullanıcılar evlerinden veya bulundukları yerden ortalama 5 dakika içerisinde doktorla görüşmeye başlıyor. Yatırımın Türkiye ayağında Tez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İbrahim Kurt da yer alıyor.

“KÜRESEL BİR SORUNU KANITLANMIŞ BİR ÇÖZÜMLE ELE ALIYORUZ”

Swedish Care CEO’su Magnus Norberg, Türkiye’nin kendileri için stratejik bir pazar olduğunu söyledi. Norberg, “5 yıl içinde Türkiye’deki yatırımımızı en az 5 katına çıkarmayı planlıyoruz. Doktor yetersizliği ve sağlık hizmetine zamanında ulaşamama küresel bir sorun. Tele sağlık hizmetleri, konvansiyonel sağlık hizmetleri alt yapısındaki yükü azaltan ve sonuçları rakamlarla ispatlanan bir gerçek. İskandinav ülkelerinde 7 yıl öncesine göre bu alanda ciddi değişimler var. Birinci basamak hastalıklarla ilgili hastane ziyaretlerinin çoğu artık dijital sağlık çözümleri ile gerçekleştiriliyor. Harvard Business Review’ın bir araştırması da, birinci basamak rahatsızlıklarla ilgili hastane ziyaretlerinin dijital sağlık çözümleri sayesinde yüzde 60 oranında azaldığını ispatlıyor” dedi.

TÜRKİYE PAZARI

Rakamlara göre Türkiye’de yılda 300 milyon birinci basamak muayenesi yapılıyor. 1.000 kişi başına düşen hekim sayısı ise 1,7. Norberg, Türkiye pazarında çözümün bir parçası olmak, insanların zaman ve maliyet avantajı kapsamında doktora daha çabuk ulaşmasını sağlamak istediklerini, bu bağlamda da dünyada kanıtlanmış bir konsepti hayata geçirdiklerini ve bilgi birikimlerini yeni yatırımlarla diğer ülkelere transfer etme niyetinde olduklarını ifade etti.

Swedish Care Türkiye Genel Müdürü Dr. Cenk Tezcan’a göre, dijital sağlık hizmetleri birinci basamak rahatsızlıklar açısından zaman, maliyet ve hekime kolay erişim konularında önemli avantajlar sağlarken ikinci basamak ve acil bakımda da hasta yükünün azaltılmasında büyük rol oynuyor: “DoktorNow Türkiye olarak güçlü bir dijital altyapıya, büyümeye odaklı iş ortaklarına, alanında uzman hekimlere sahibiz. Üstelik Türk insanı yeni teknolojilere hızla uyum sağlıyor. Türkiye’nin 5 yıl içinde dijital sağlıkta kullanıcı sayısında lider pazarlarla aynı seviyeye geleceğini düşünüyorum.”

Swedish Care’in Türkiye yatırımının Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Dr. İbrahim Kurt ise, “Yabancı iş ortaklıkları ve yatırımlar, dijital sağlık uygulamalarının Türkiye’de yaygınlaşması açısından kritik öneme sahip. Grup şirketleri olarak bu alanda yapacağımız yatırımlar artarak devam edecek” ifadelerini kullandı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR