İyi bir lise ve üniversite için düzenli çalışmak şart

Bütün öğrencilerin hayali elbette iyi bir lise ve üniversitede öğrenim görmek… Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavlarına 3 ay kala Florya Akademi Kurucusu Ramazan Ezer, öğrencilere sınavdan iyi not alması için yapılması gerekenleri anlattı. Düzenli ve planlı çalışmanın şart olduğunu ifade eden Ezer, 4 maddede başarıya giden yolu özetledi.

Düzenli ve planlı çalışın: Başarıya giden yolun anahtarı mutlaka ama mutlaka düzenli çalışmaktan geçer. Her gün belirli bir çalışma planı yaparak, hedeflerinize adım adım yaklaşabilirsiniz. Belirleyeceğiniz saatler arasında ders çalışmak ve bunu görev elde etmek, size disiplin kazandıracaktır. Unutmayın, küçük adımlar büyük başarıya giden yolu oluşturur!

Etkili kaynakları kullanın: Ders çalışırken doğru kaynakları kullanmak çok önemlidir. Sınavlara sadece bir kaynaktan değil, diğer yardımcı kitapları da kullanmalısınız. Alanında uzman eğitmenlerle, sınavlara en iyi şekilde hazırlanmanız sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Eksiklerinizi tespit edin: Kendinizi dürüstçe değerlendirin. Hangi konularda zayıf olduğunuzu belirleyin ve bu konulara odaklanarak eksiklerinizi giderin. Eksik olan konular üzerinde gerekiyorsa araştırmalar yapıp, farklı kaynaklardan sorular çıkarıp cevaplandırmaya çalışın. Özellikle öğretmenlerinizden bu konularda yardım almaktan kaçınmayın.

Motivasyonunuzu yüksek tutun: Başarılı olmanın en önemli özelliklerinden birisi de motivasyonunuzu yüksek tutmaktır. Yaptığınız işi anlamlı kıldıkça motive olursunuz. Hedeflerinizi göz önünde bulundurarak, başarıya giden yolda kararlılıkla ilerleyin. Her zorlukla karşılaştığınızda sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracak bir fırsat olduğunu unutmayın. Yanlış cevapladığınız her soruda pes etmektense, “Nerede yanlış yaptım” diyerek o soruyu düzeltmeye çalışıp, doğru yanıtı bulmaya çalışmanız, daha çok motive olmanızı sağlayacaktır.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR