test

Japonya, Türkiye’den şirket satın alıyor

Avrupalı ve Japon devlerinin hızlı gelişim gösterdiği Türk lojistik pazarında önemli bir işlem tamamlanmak üzere. Daha önce Türkiye’ye 2011 yılının eylül ayında ofis açarak giren Avustralya merkezli Toll Group sektörünün bölgedeki en önemli oyuncularından Makro Lojistik ile yaptığı işbirliğine bir yenisini daha ekliyor.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, Toll Global, İstanbul merkezli HL Net Yönetim Danışmanlığı şirketinin tamamını almak için görüşmelere başladı. Anlaşma sağlanırsa Avustralya merkezli Toll Global, Erol Sencar ve Batılı Ailesi tarafından yönetilen A Batılı Serbest Muhasebe adlı firmadan hisselerini alacak ve HL Net Yönetim adlı şirketin tamamını yönetecek.

232 BİN ÇALIŞANI VAR
Her ne kadar Toll Global, Avustralyalı olarak bilinse de şirketin sahibi Japonya Hükümeti.

1888 yılında Albert Toll tarafından Avustralya’da at arabasıyla kömür taşıma amacıyla kurulan Toll Global, 7.8 milyar dolarlık cirosu, 44 bin çalışanı ile kıtanın en büyük lojistik şirketi. 2015 yılında el değiştiren şirketi Japan Post Holdings satın aldı. 109 milyar dolarlık cirosu ve 232 bin çalışanıyla Japonya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Tokyo merkezli Japan Post Holdings’in ana hissedarı ise Japon Hükümeti. Hisse oranı ise yüzde 34 olarak biliniyor. Japon devinin hisseleri ayrıca Nikkei 225 ve TOPIX Large70 endekslerinde işlem görüyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR