Kimpur’dan ilk çeyrekte 150 milyon TL net kar

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan ve yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), 2023 yılının ilk çeyreğine yönelik finansal sonuçlarını açıkladı. Ocak – Mart 2023 döneminde yurt içi ve ihracat pazarlarına yapılan toplam poliüretan sistem satışları 2022 ilk çeyreğe kıyasla %46 artışla 35 bin ton olarak gerçekleşen Kimpur, yılın ilk çeyreğinde 1,619 milyar TL konsolide gelir elde etti.

Dünya poliüretan sektörünün önde gelen şirketlerinden Kimpur, 2023 yılının ilk çeyrek dönem sonuçlarını açıkladı. 40 yıllık deneyime sahip şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaşılan finansal tablolarına göre, 2023 yılının ilk üç ayında konsolide gelirlerini %65 artışla 1,619 milyar TL olarak gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı döneminde konsolide gelir 981 Milyon TL seviyesindeydi. Kimpur’un brüt karı 2023 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %81 artışla 291 milyon TL olarak gerçekleşirken, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) ise %25 artışla 227 milyon TL’ye yükseldi.

Kimpur, karlılık ve konsolide gelirlerdeki bu önemli artışın yanı sıra bilanço yönetimindeki başarısını da sürdürdü. Şirket, Net Finansal Borçluluk / FAVÖK oranını 1 seviyesinde muhafaza etti. Ayrıca, Kimpur’un bilanço aktif büyüklüğü 2022 sene sonuna göre %11 artışla 5,073 milyar TL seviyesine yükseldi.

3 aylık net kâr 150 milyon TL

Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine ve satış hacmine sahip %100 yerli sermayeli poliüretan sistem üreticilerinden Kimpur’un Esas Faaliyet Karı, 2022 yılının ilk çeyreğine göre %24 artarak 178 milyon TL’den 220 milyon TL’ye yükseldi. Ocak – Mart 2023 döneminde yurt içi ve ihracat pazarlarına yapılan toplam poliüretan sistem satışları 2022 ilk çeyreğe kıyasla %46 artışla 35 bin ton olarak gerçekleşti. Şirketin ihracat ve ihraç kayıtlı satışlarının toplam içindeki payı yaklaşık %31 seviyesindedir.

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, finansal sonuçları değerlendirirken, şirketin sürdürülebilir büyüme stratejisine de vurgu yaptı. Karaca, Düzce’deki yatırımlarının hızla devam ettiğini ve global bir oyuncu olma yolunda kapasitelerini önemli ölçüde artırdıklarını belirterek şirketin bu yılın ilk çeyrek performansı hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: 

“2023 yılının ilk çeyreğinde gördüğümüz başarılı sonuçlar, Kimpur’un sektördeki lider konumunu bir kez daha kanıtlıyor. 2023 yılında da yurt içi ve ihracat pazarlarımızda sağlam bir büyüme ve karlılık grafiği çizmeye devam edeceğiz. 2023’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 35 bin ton satış gerçekleştiren şirketimiz, satış gelirleri ve net kârlılıkta bütçe üzeri bir performans sergiledi.

Şubat ayında yaşanan ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde etkili olan üzücü deprem hadisesi sonrasında oluşan yurt içi deprem konteyner üretim ihtiyacını karşılamak adına Şirketimiz tüm kaynakları ile seferber olmuş, büyük panel üreticileri ile önemli satış bağlantıları oluşturmuştur.

2023 yılının genelinde ihracatımızı daha da artırarak güçlü performansımıza devam edeceğiz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, inovasyona ve kaliteye vurgu yaparak büyüme stratejimizi sürdüreceğiz. Kimpur olarak, pazardaki liderliğimizi güçlendirmek ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumsal, çevresel ve ekonomik değerler yaratmak hedeflerimizde kararlılıkla devam ediyoruz.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR