Kontrolmatik’te patronlar 1 milyar liralık hisse sattı

Borsadaki yükselişle birlikte bazı hisselerde patron satışları hız kazanmaya başladı. Pegasus’ta Esas Holding ve Doğuş Otomotiv’de Doğuş Holding’in ardından bu kez de borsanın son dönemdeki en gözde hisselerinden Kontrolmatik’ta patron satışı geldi. Şirket ortaklarından Ömer Ünsalan ve Sami Aslanhan, toplam 1 milyar TL değerindeki hisseyi özel emirle kurumsal yatırımcılara sattı.

Kontrolmatik Teknoloji ve Enerji’den KAP’a yapılan iki ayrı açıklamada, Ömer Ünsalan ve Sami Aslanhan’ın bugün itibariyle 200 TL fiyattan 5.000.000 TL toplam nominal tutarlı hisse satışının özel emir yolu ile yerli kurumsal ve yabancı kurumsal yatırımcılara gerçekleştirildiği belirtildi. Bu satışla her iki ismin de şirketteki payı yüzde 30.34’ten yüzde 29.09’a geriledi.

YARISI ŞİRKETE FAİZSİZ BORÇ

Şirketten KAP’a yapılan bir diğer açıklamada ise, Sami Aslanhan’ın ve Ömer Ünsalan’ın, yerli kurumsal ve yabancı kurumsal yatırımcılara yapmış oldukları pay satış işlemlerinden elde ettikleri tutarın 500 milyon TL’sini, şirketin yatırımlarının finansman desteği için Kontrolmatik’e faizsiz borç olarak verdiği kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Doğuş Holding, Doğuş Otomotiv’de sahip olduğu paylardan sermayenin yüzde 4’üne tekabül eden 8.8 milyon adet hissenin kurumsal yatırımcılara satışı ile ilgili görüşmelere başlandığını açıklamıştı. Pegasus’un hakim ortağı Esas Holding de, çıkarılmış sermayenin yüzde 6,25’ine tekabül eden 6,39 milyon adet payı 315 liradan satmış ve şirketteki hissesi yüzde 62.91’den yüzde 56,66’ya gerilemişti.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR