test

‘Lojistikteki problem yatırımcıyı da etkiliyor’

Geçen yıl 250 milyar dolarlık ihracatı aşarak rekor kıran Türk ihracatçısı ve iş dünyası bir araya gelerek, sorunları ve gelecek hedeflerini paylaştı. Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Talha Özger, EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder ve EVSİD Başkan Vekili Oğuzhan Durmuş tarafından düzenlenen organizasyonda ‘Bugünün Sorunu İhracat ve Lojistik’ başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan EVSİD Başkanı Talha Özger, ticarette ihracatçının önüne çıkan en büyük engellerden birinin lojistik olduğunu kaydetti. EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder de, “Lojistik, yabancı yatırımcının dahi yatırım yaparken baktığı unsurlardan bir tanesi. İşte bu yüzden lojistik sadece sanayicinin ve ihracatçının değil, ülkenin genel problemi diyebiliriz. Ülke olarak sorunlarımızın üzerine daha fazla eğilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Talha Özger, EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder ve EVSİD Başkan Vekili Oğuzhan Durmuş’un düzenlediği sahur programı ile iş dünyası bir araya geldi. Programda ‘Bugünün Sorunu İhracat ve Lojistik’ başlığıyla bir panel gerçekleştirildi. Panelde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, TİM eski Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Güven Karaca, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister yer aldı.

İHRACATTA ARJANTİN ÖRNEĞİ

Gelenekselleşen sahur buluşmalarında sektörde yaşanan sorunların ve gelecek hedeflerinin konuşulduğunu ifade eden Talha Özger, “Bu buluşmamızda konu olarak ‘Bugünün Sorunu İhracat ve Lojistik’ konusunu öne almak istedik. Daha geçen hafta Meksika’ya 39 firmamızla ev ve mutfak eşyaları sektöründen 39 firmamızla bir heyet gerçekleştirdik. Yaklaşık 565 iş görüşmesi yaptık. Çok verimli bir heyetti. Ancak orada önümüze çıkan en büyük engellerden biri lojistik oldu. Oradaki alıcılarla pazarlık aşamasına geldiğimizde lojistik fiyatları konuşuldu. Sipariş aşamasına geçtiğimizde ise ‘lojistik dahil olursa siparişi onaylarız’ dediler. İşte bu örnek lojistiğin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Lojistikle ilgili çok daha verimli çalışmalara imza atılması gerekiyor.” dedi.

TÜM ÜLKENİN PROBLEMİ

Dünyada en iyi lojistik performans maliyetlerini gösteren ‘Lojistik Performans Endeksi’ne bakıldığında ilk 10’da sanayisi ve ihracatı gelişmiş Avrupa ülkelerinin yer aldığına dikkat çeken Burak Önder, “Türkiye bu endekste 2014’te 30’uncu sıradayken, 2016’da 34, 2018’de ise 47’nci sıraya geriliyor. Yani Türkiye’nin lojistik performansı sadece maliyet olarak değil birçok etken açısından geriye gidiyor. Bu veriler yabancı yatırımcılar tarafından da dikkatle takip ediliyor. Yatırımcının yatırım yaparken baktığı unsurlardan bir tanesi de bu oluyor. Aslında lojistik sadece sanayicinin ve ihracatçının değil, ülkenin genel problemi diyebiliriz. Lojistik, bütün girdilere, her maliyete etki eden unsurlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bizim ülke olarak sorunlarımızın üzerine daha fazla eğilmemiz gerekiyor. Bunu yapacak gücümüz var. Ülke olarak bu güce sahibiz. Nasıl Türk Hava Yolları’nda hava lojistiğinde başarı sağladıysak diğer alanlarda da bunu başarabilecek gücümüz var. Üzerine çalıştığımız zaman çözemeyeceğimiz bir problemin olmadığını düşünenlerdenim.” ifadelerini kullandı. 

‘DAHA İYİ YAPMANIN YOLLARINI ARIYORUZ’

Düzenledikleri organizasyonda ihracat ve üretimin konuşulmasını amaçladıklarının altını çizen Oğuzhan Durmuş, “İhracatta ve üretimde çok tecrübeli isimlerle bir araya geldik. Bu tecrübelerden tüm sektörümüzün yararlanması en büyük hedeflerimiz arasında. Bu yılki organizasyon için ‘lojistik’ konusunu belirledik. Dünyanın her yerine Türk ürünlerini gönderen üreticiler ve ihracatçılar olarak, bu işin nasıl daha iyi yapılabileceğinin yollarını arıyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz.” diye konuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR