test

Morgan Stanley’den Türkiye için iki senaryo

Morgan Stanley “CEEMEA Ekonomik Görünüm” adlı raporunda Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurum Türkiye’ye ilişkin baz senaryosunu ‘faizlerin uzun süre yüzde 9’da kalması’ olarak tanımlarken, ikinci senaryonun ise ortodoks politikalara dönülmesi ile faizlerin yüzde 35’lere çekilmesi olduğunu açıkladı.

Bloomberg HT’nin haberine göre, Morgan Stanley’nin yayınladığı raporda, 2023 sonrasında düşük faiz döneminin devam etmesinin yüksek enflasyon ve yavaş büyüme anlamına geldiği belirtildi. Raporda ortodoks politikaya dönüşün ekonomide yeniden dengelenme sağlayabileceği, 2024’ten itibaren düşük enflasyon ve yüksek büyüme dönemine girilebileceği ifade edildi.

Morgan Stanley’nin raporunda görünümün seçim sonrasındaki para politikası ve mali politikasına göre şekilleneceği ifade edildi.

Raporda Türkiye’nin 2023’teki büyüme tahmini yüzde 2,8, 2024 yılı tahmini ise yüzde 2,4 olarak öngörüldü.

Enflasyonun yüzde 85,5’e ulaşma beklentisine rağmen TCMB’nin Kasım ayında politika faizini düşürmeye devam edeceği öngörüldü. Açıklamada 2023 yılının Haziran ayındaki seçimlere kadar para politikasında değişiklik beklemediğini belirten kurum analistleri “Baz senaryomuz faizlerin düşük kalmaya devam etmesi, politika faizinin yüzde 9’da kalması yönünde. İkinci senaryomuz ise ortodoks para politikasına dönülmesi ve tam teşekküllü makro istikrar programının uygulanması yönünde. İkinci senaryomuzda politika faizinin 2023’ün 2. çeyreğinde yüzde 35’e yükselmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Morgan Stanley 2023 yılında Türkiye’de ortalama enflasyonun yüzde 50,8, 2024 yılında yüzde 49,6 olacağını öngördü, piyasada oluşan konsensüs ise 2023 ve 2024 yılları için sırasıyla enflasyonun yüzde 43 ve yüzde 25,2 olması yönünde.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR