test

Rekor fiyata ‘Made in Türkiye’ ile ulaşacak

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD), Asya’nın en büyük ev ve mutfak eşyaları fuarı Mega Show’a 20-23 Ekim 2023 tarihlerinde İDDMİB ve EVSİD organizasyonu ile milli katılımla çıkarma yapacak. Her fuara ‘Made in Türkiye’ algısını ön plana çıkarmak için katıldıklarını söyleyen EVSİD Başkanı Talha Özger, “Bu fuar ile hem büyük satın alma grupları ve uluslararası zincirlerin alıcılarına ulaşmayı, hem de pazar payımızın düşük olduğu ancak büyük potansiyel barındıran Asyalı alıcılara ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz yılı 3,5 milyar dolar ihracatla kapatan ev ve mutfak eşyaları sektörünün çatı kuruluşu EVSİD, sektörde ihracatı geliştirecek etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. EVSİD, Türk ev ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihracat pazarlarını geliştirmek için Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan uzak ülkeler stratejisi kapsamında İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) iş birliği ve Ticaret Bakanlığı desteği ile Hong Kong’da düzenlenecek olan Asya’nın en büyük ev ve mutfak eşyaları fuarı Mega Show’a 20-23 Ekim 2023 tarihleri arasında milli katılım organizasyonu gerçekleştirecek.

130’DAN FAZLA ÜLKEDEN KATILIM

Son olarak 2019 yılında milli katılım gerçekleştirilen ve pandemi nedeniyle ara verilen Mega Show Fuarı’nın 130’dan fazla ülkeden 40 binin üzerinde profesyonel alıcı tarafından ziyaret edildiğini belirten EVSİD Başkanı Talha Özger, “Sadece Uzakdoğu değil Kanton fuarını ziyaret etmek için bölgeye seyahat eden Avrupa, Amerika ve Okyanusya dahil tüm dünyadan alıcıların ilgisini çekiyor. Mega Show Fuarı’nın önceki yıllardaki ziyaretçi profilinin kalitesi dikkate alınarak bu yıl İDDMİB ve EVSİD tarafından fuar idaresi ile yapılan görüşmeler sonucu fuarın ana girişinde bir alan tahsis edildi. Bu alanda yaklaşık 30 Türk firmasının katılımı bekleniyor.” dedi.

ÖNCELİK MADE IN TÜRKİYE ALGISI

Mega Show Fuarı’nın, ev ve mutfak eşyaları başta olmak üzere kırtasiyeden oyuncağa birçok tüketim ürünü için uluslararası satın almacıların ortak noktası olduğunu kaydeden Özger, “Bu fuar ile hem büyük satın alma grupları ve uluslararası zincirlerin alıcılarına ulaşmayı, hem de pazar payımızın düşük olduğu ancak büyük potansiyel barındıran Asyalı alıcılara ulaşmayı hedefliyoruz. Katılım sağladığımız her fuarda önceliğimiz Made in Türkiye algısını ön plana çıkarmak. İkinci öncelik ise Türk firmalarının bireysel markaları ile tanınması. Bizler uluslararası platformlarda ne derece profesyonel olursak ülke imajımızın o denli güçleneceğini düşünüyoruz. Fuara, pandemi nedeniyle ara verildiği için bu yıl 5. katılımımız olacak.” dedi.

HEDEF BİRİM FİYATTA ARTIŞ

Türk ev ve mutfak eşyaları sektörünün Çin, Almanya, İtalya, Hollanda ve ABD’nin ardından değer bazında ihracatta 6. sırada olduğunu vurgulayan Özger, “Net ihracatta bu ülkelerin ihracatını çıkardığımızda yapılan sıralamada Çin’in ardından 2. sırayı alıyoruz. Birim ihracat değerimiz pandemi öncesinde 3,2 dolar/kg idi. 2022’de bu rakam 3,7 dolar/kg seviyesine ulaştı. 2023 yılında ise 4 dolar/kg’yi aşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Markalaşma konusuna çok önem verdiklerinin altını çizen Özger, ülke markasının daha iyi konumlandırılması gerektiğini ifade etti. Özger sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Made in Türkiye dediğimizde akla mutfak eşyaları gelsin istiyoruz. Sanayiciler olarak bu algıya katkı sağlamak istiyoruz. Geçmiş dönemlere baktığımızda da gerçekten güzel sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Katma değerli ihracatta birim fiyatımızı sürekli artırmaya çalışıyoruz. Ülke markamızı daha da ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.”

TİCARET BAKANLIĞI’NDAN FUAR KATILIMINA DESTEK

Fuar katılım bedeli, yer kirası, stand konstrüksiyonu, teşhir ürünlerinin gidiş/dönüş nakliyesi, ortak tanıtım masrafları dahil metrekaresinin 955 dolar olarak hesaplandığının bilgisini paylaşan Özger, söz konusu tutarın metrekare başına 16.288 TL’lik kısmı (Bugünkü kurla 605 dolar/m2) Ticaret Bakanlığı tarafından desteklendiğini söyledi. Özger, Mega Show 2023 Fuarı’na katılmak isteyen firmaların en geç 4 Ağustos 2023 Cuma gününe kadar İDDMİB’e başvurmaları gerektiğini belirtti.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR