Sony ile Honda’dan ortak elektrikli otomobil

Sony Group ile Honda Motor’un ortak olarak üreteceği elektrikli otomobil 2026 yılında Kuzey Amerika’da ve hemen ardından Japonya’da piyasaya çıkacak.

Otomobil üreticilerinin, elektrikli araçlara yönelik yatırımlarını hızlandırmasıyla farklı sektör firmaları arasındaki ortaklık girişimleri dikkati çekiyor.

Japon üreticilerin iş birliğiyle kurulan Sony Honda Mobility’den yapılan açıklamada, yeni elektrikli otomobile yönelik firmanın hedefleri duyuruldu. Buna göre firmanın, Honda’nın Kuzey Amerika’daki fabrikasında üreteceği elektrikli otomobil için siparişler 2025 yılının ilk yarısında çevrim içi alınacak.

Kuzey Amerika’da 2026’da piyasaya sürülecek elektrikli araç, Japonya’da ise aynı yılın ikinci yarısında müşterilere teslim edilecek. Artırılmış gerçeklik ve sürücüsüz kullanım gibi teknolojilerden faydalanabilecek araç, takvimi belirsiz de olsa, Avrupa’da da satışa sunulacak.

Sermayesi 10 milyar yen (68 milyon dolar) seviyesindeki Sony Honda Mobility hisselerini yüzde 50’şer olmak üzere iki Japon üretici paylaşıyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR