Tahkim haftasına ‘enerji’ damgasını vurdu

Türkiye’nin ilk tahkim haftası etkinliğini düzenleyen Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi (EDAC), bu kez İstanbul Tahkim Haftası’na (ISTAW 2022) ev sahipliği yaptı. Uzmanlar, küresel enerji krizinden, Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkilerine değin bir dizi alanda görüşlerini paylaştı.

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte, yeniden tüm dünyanın bir numaralı gündemi olan ‘enerji’ İstanbul Tahkim Haftası etkinliği kapsamında çok yönlü bir biçimde ele alındı. Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi, 10-14 Ekim’de yapılan ve Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen etkinliklerle, alanında uzman birçok ismi bir araya getirdi.

Edinilen bilgilere göre, ticari tahkimin yanı sıra enerji, inşaat ve yatırım tahkimi alanlarındaki sıcak konuların tartışıldığı ISTAW 2022, farklı hukuk sistemlerinden gelen ve alanlarında uzman olan panelistlere ve hukukçulara, akademisyenlere, avukatlara, hakemlere, tahkim merkezlerine, enerji şirketleri yöneticileri ile diğer ilgili katılımcıları bir araya getirdi.

SICAK GELİŞMELER ELE ALINDI

Panellerde ve oturumlarda İstanbul’un tahkim dünyasındaki yeri, uluslararası gelişmelerin Türkiye’ye yansıması, küresel enerji krizinin tahkim üzerindeki etkileri, uluslararası yaklaşımlar ışığında alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizması, ECT’nin (Enerji Şartı Anlaşması) sonuç ve etkilerinin değerlendirilmesi, dava ve tahkim süreçlerinde Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkileri, fon sağlayıcıların ve avukatların kullandıkları dava ve tahkim sigortası, altyapı projelerinde ortaya çıkan ticari ve yatırım uyuşmazlıkları ve bu tür uyuşmazlıklarda hasar miktarlarının tespiti ele alındı. Etkinlikler kapsamında, Orta Doğu’da tahkim, ticarette çeşitlilik, enerji geçişiyle bağlantılı ortaya çıkan ve çıkabilecek uyuşmazlıklar, inşaat tahkiminin başarılı şekilde yürütülmesi, yatırım tahkiminde yeni gelişmeler, uluslararası tahkimde yenilik ve verimlilik eğilimleri, tahkim ve teknolojinin ilişkisi gibi konular da yerli ve yabancı konuşmacılar tarafından ele alındı.

EDAC, DÜNYADAKİ İLK MERKEZ

ISTAW 2022 organizasyon komitesinde yer alan EDAC Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Ece Dayıoğlu,“Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi –EDAC dünyanın ilk ve tek enerji sektörü bazlı tahkim merkezi. EDAC divan üyeleri, listeli hakemleri, danışmanları ve temsilcileri dünyanın farklı yerlerinden gelen enerji uzmanları kişilerden oluşuyor. Kısacası, EDAC, kendi tahkim kuralları olan ve enerji konusunda uzmanlaşmış dünyadaki ilk ve tek tahkim merkezi. Tahkim birçok alana uygulanabilen bir uyuşmazlık çözüm sistemi. Tahkime elverişli olmayan alanlar dışında kalan konularda tahkime gidilmesi mümkün. Biz, EDAC olarak enerji ve altyapı sektörlerine odaklanmış tahkim davaları ile ilgileniyoruz. Uzmanlık alanımız bu yönde. Bu yolda her fırsatta, enerji sektörünü, sözleşmelerde EDAC Tahkim Kuralları’nı daha sık kullanmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

UZMAN İSİMLER KATILDI

Ece Dayıoğlu organizasyona ilişkin olarak ise şu bilgileri paylaştı: “ISTAW 2022 yani Istanbul Arbitration Week, Türkiye’nin ilk tahkim haftası olma özelliği ile Türkiye’de geçen yıl düzenlenen TAW yani Turkey Arbitration Week’in devamı niteliğinde. Ancak ISTAW 2022, organizasyonun büyüklüğü ve katılımcıların niceliği bakımından önceki etkinlikle kıyas kabul etmeyecek düzeyde… Dünyanın dört bir yanından katılımcılarımız geldi. Enerji uyuşmazlıkları başta olmak üzere, ticari tahkim, yatırım tahkimi ile inşaat tahkimi de dahil olmak üzere, panellerimizi alanlarında uzman olan ve tahkimin farklı alanlarında çalışan konuşmacılardan seçtik. ICSID ve UNCITRAL’den seçtiğimiz konuşmacılarımız bunlardan bazıları. 10-14 Ekim tarihleri arasında 15 panel, açılış konuşmaları, Boğaz turu, kahvaltı ve kapanış kokteyli ile ISTAW 2022 katılımcılarına unutulmaz bir tahkim haftası yaşattı. ISTAW 2022’ye gösterilen yoğun ilgi bizi çok memnun etti. Önümüzdeki dönemde etkinliklerimize devam edeceğiz.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR