TÜRSAB, turizm yüzyılına hazırlanıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), “Turizm Yüzyılı İftarları”nın ilk buluşmasını İstanbul’da gerçekleştirdi.

Ekonominin çarklarını harekete geçiren, döviz girdisi sağlayan, istihdam yaratan ve katma değer oluşturan yapısıyla turizmin ülke ekonomisi açısından çok önemli bir rolü olduğunu belirten TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu doğrultusunda ilerleyerek ülkemize katkı sağlamayı kendimize misyon edinmiş durumdayız. Bu çerçevede hayata geçirdiğimiz “Turizm Yüzyılı” projesiyle turizmi 12 aya yaymak, turizmin tüm ülkeye dengeli biçimde dağılmasını sağlamak, yüksek gelirli turist oranını artırmak en büyük hedeflerimizin başında geliyor. Bu projeyle turizmin ülkemize sağladığı katkının artırılmasını, turizmle elde edilen kazanımların ülkemiz genelinde olabildiğince eşit bir şekilde dağılmasını ve paylaşılmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Turizm Yüzyılı Hakkında:

TÜRSAB, “Turizm Yüzyılı” projesi kapsamında tarihimizi, kültürümüzü ve üstün olduğumuz diğer turizm çeşitlerini öne çıkartacak bir yaklaşımla turizmi 12 aya ve ülke geneline yaymayı, yüksek gelir grubundan ziyaretçilerimizi artırmayı hedefliyor.

TÜRSAB’ın “Turizm Yüzyılı” projesi kapsamında yapılması planlanan çalışmalar şunlar:

• Turizm için önemli plan, envanter gibi mevcut çalışmaları derlenerek işlevli hale getirilecek.
• Türkiye genelinde seyahat acentalarına proje kapsamında özel eğitimler verilecek.
• Bölgelerin sahip oldukları turizm değerlerine özgü pazarlama stratejileri geliştirilecek, tanıtım planlamaları yapılacak.
• Bölgelerin öne çıkan turizm özelliklerine uygun hedef fuarları belirlenip seyahat acentalarının ücretsiz katılımları sağlanacak.
• Yerel efsaneler, hikayeler turizm amaçlı işlenerek kültürel ve sanatsal unsurlar olarak turizm ekonomisine katkı sağlayacak ürünler haline getirilecek.
• Bölgelere özgü turistik ürünlere ilişkin tanıtım materyalleri oluşturulacak.
• Yerel halkın turizm faaliyetindeki rolünü artırmak için destinasyon bazlı turizm çalıştayları düzenlenecek, turistik değerler ve turizm ekonomisine ilişkin yerel düzeyde farkındalığın artması sağlanacak.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR