test

Xiomi’nin elektrikli otomobili yakında yollara çıkıyor

Akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Çin’deki ilk elektrikli aracı olan Xiaomi SU7 sedan için satış lisansı başvurusunda bulundu. Daha önce MS11 kod adıyla bilinen araç Beijing Automotive Industry Holding tarafından üretilecek.

Çin’de her otomobilin piyasaya çıkmadan önce yerel düzenleyici kurum tarafından onaylanması gerekiyor ve Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) her ay homologasyon sürecinden geçen araçların listesini yayınlıyor. Xiaomi SU7 sedan da bu listede yayınlanan son otomobil oldu.

MIIT’in listesine göre araç SU7, SU7 Pro ve SU7 Max olmak üzere 3 versiyonla piyasada olacak.

Xiaomi SU7, 4997/1963/1455 mm boyutlarında ve 3000 mm dingil mesafesine sahip elektrikli bir sedan. 220 kW motorlu RWD ve 495 kW maksimum güce sahip AWD (220 kW + 275 kW) olmak üzere iki farklı güç aktarma organına sahip aracın boş ağırlığı 1.980 kg ve azami hız alt donanım için 210 km/s ile sınırlı. Üst donanım modelinin boş ağırlığı 2.205 kg ve azami hızı 265 km/s.

Aracın üreticisi Beijing Automotive Industry Holding, SU7’nin deneme üretimine başladı ve düzinelerce test aracı hattan çıktı. Beijing Automotive Industry Holding, aynı zamanda Çin’de Mercedes-Benz otomobilleri de üretiyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR