test

Yabancılardan Türk tahvillerine rekor ilgi

Yurt dışı yerleşik yatırımcılar 10 Kasım haftasında tahvillerde 131 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Böylelikle Eylül ayının başından bu yana en yüksek net alım kaydedildi.

Yabancı kurumlardan peşi sıra TL tahvillerle ilgili olumlu raporlar gelirken, yabancı yatırımcının da ilgisinin arttığı görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre yurt dışı yerleşik yatırımcılar 10 Kasım haftasında tahvillerde 131 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Böylelikle yabancıların net tahvil alımı Eylül ayı başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Aynı veri setine göre yabancıların hissede net alımı ise 10 Kasım haftasında 7 milyon dolar olarak kaydedildi.

TL tahvillerle ilgili son rapor BNP Paribas’dan gelmişti.

BNP Paribas Gelişen Piyasalar Başstratejisti Burak Başkurt imzalı kurum raporunda, “Ancak, kısa vadeli TL tahvillerde daha fazla düzeltmeye ihtiyaç duyuluyor” denildi.

Raporda, kurumun model portföyünde TL ve TL tahvil tavsiyesinin ‘nötr’ olduğu belirtildi ancak düzeltmenin sona ermesinin ardından kısa vadeli tahvillerin de cazip olmaya başlayacağı öngörüldü.

BNP Paribas’dan önce Deutsche Bank da TL tahvillerle ilgili olumlu görüş bildirmişti.

Deutsche Bank analistlerine göre, bu yıl gelişmekte olan ülkelerdeki en kötü performansa sahip Türk lirası cinsi tahviller 2024’te en iyi performansa sahip tahviller haline gelecek.

Bankanın Christian Wietoska liderliğindeki stratejistleri, “Yapısal olarak alıma geçmek için hala birkaç ay erken. Yerel tahvillerin 200-400 baz puan daha yeniden fiyatlaması gerektiğine, ancak daha sonra yapısal açıdan değer sunacağına inanıyoruz” demişti.

(Bloomberg HT)

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR