Yapay zeka iş gücü kaybının da önüne geçiyor

Günümüzde 50 kişiden az çalışanı olan işyerlerinde ‘İş yeri hekimi’ bulundurmak zorunlu değil. Bu durum, yaygın mağaza zincirleri veya şubeler üzerine kurulu perakende, giyim, bankacılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren dev şirket ve holding çalışanları için de geçerli. Başağrısı başta olmak üzere her türlü ağrı, gribal enfeksiyonlar, cilt lezyonları gibi sık görülen akut rahatsızlıklarda hasta çalışanın yöneticisinden izin alması, hastaneye gitmesi ve sırada beklediği süre göz önüne alındığında, çok basit bir sağlık sorunu en az 1 – 1,5 günlük bir iş gücü kaybına yol açıyor.

Teknolojideki hızlı gelişim ve yapay zeka, hayatın her alanında olduğu gibi çalışma hayatında da günlük rutinin değişmesinde önemli rol oynuyor. Kurumsal şirketlerdeki iş gücü ve çalışan sağlığı ilişkisi yeni dönemde uzaktan sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla iş gücü kaybının önüne geçiyor. Bunun örneklerinden biri, İsveç merkezli Swedish Care’in Türkiye’de faaliyete geçirdiği ‘DoktorNow’. Yapay zeka tabanlı çalışan ve mobil uygulama olarak akıllı telefonlara yüklenebilen ‘DoktorNow’ ile hasta en fazla 2-10 dakika içinde canlı olarak doktor ile görüşebiliyor. Mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilen muayene sonrası birinci basamak rahatsızlıklarla ilgili teşhis konup reçete yazılırken, hasta ilaçlarını istediği eczaneden alabiliyor.

AYDA 5 ÇALIŞANIN İŞ YERİNDE HASTALANMASI EN AZ 10 GÜN İŞ KAYBI

Swedish Care Türkiye Genel Müdürü Dr. Cenk Tezcan, istihdam çemberinde sağlık sorunlarına bağlı iş gücü kayıplarının hem çalışan hem de iş veren açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyledi. Tezcan, “Bugün Türkiye’de 50 kişinin üzerinde çalışanı olan şirketlerde ‘iş hekimi’ bulundurma zorunluluğu var. Mevcut sistemde, bazen iş hekimleri hizmet verdiği şirketi haftada sedece 1 – 2 defa ziyaret ediyor. Mağazacılık üzerine kurulu sektörlerde ise mağazalar genellikle 50 kişiden az olduğu için doktor ziyaret etmiyor. Bu durumda çalışan hastalandığı zaman, derdini yöneticiye anlatması, randevu alması, hastaneye gitmesi ve teşhis en az iki gününe maloluyor. Uzaktan sağlık hizmeti sayesinde ise hastalanan çalışan, dakikalar içinde cep telefonundaki telesağlık uygulaması ile doktora görüntülü olarak erişip danışabilir, teşhis ve tedavi için yardım alabilir, hastaneye gidip gitmemesi gerektiğini öğrenebilir. Bu yolla gereksiz iş kayıpları önlenebileceği gibi, bu hizmetin iş saatleri dışında da verilebilmesi, hatta çalışanın ailesinin de hizmet sınırları içine sokulması mümkün olabilir.Diğer yandan ‘bu uygulamaların kullanımının olağanlaşması, Hastanelerdeki iş yükünü de önemli oranda azaltacak, sigorta firmalarının risk maliyetlerini de azaltacaktır” dedi.

UZAKTAN SAĞLIK SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

İsveç merkezli dijital sağlık yatırımcısı Swedish Care iştiraki DoktorNow, yapay zeka tabanlı mobil uygulama sayesinde kurumsal şirketlere ve bireylere zaman ve maliyet açısından bir dizi avantaj sağlıyor. Kısa süre önce Türkiye’de faaliyete geçen ve 2024 sonunda bünyesinde 100 hekim istihdam etme hedefi olan şirket teknolojik alt yapısını sürekli güncelliyor. Mobil uygulamada kullanıcılar doktora uzaktan bağlanmadan önce yapay zeka tabanlı asistana soru-cevap şeklinde şikayetini aktarıyor. Bu sürecin ardından hasta yoğunluğuna bağlı olarak 2-10 dakika içinde sistem içindeki doktorla görüntülü konuşuyor. Hasta görüşme esnasında doktora fotoğraf, kan sonuçları veya dosya gönderebiliyor. DoktorNow hekimleri, birinci basamak rahatsızlıklarla ilgili reçete yazabiliyor ve hasta herhangi bir geri ödeme sistemine kayıtlıysa ilacını eczaneden ücretsiz olarak temin edebiliyor. Gerektiği durumlarda doktor hastayı ilgili üst basamak hekimlerine ve sağlık kuruluşlarına sevk edebiliyor. Gerçekleştirilen her uzaktan görüşme sonrasında hastaya uygulama üzerinden epikriz (konsültasyon raporu) gönderiliyor. DoktorNow, hasta verilerini Türkiye’de saklıyor ve yurt dışına veri gönderilmiyor. Gelecekte ise yapay zeka tabanlı geliştirmelerle doktorların ekranına ayırıcı tanı ve olası tedavi bilgilerinin de konması hedefleniyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR