Zincir marketlerin 2,7 milyarlık ceza itirazına ret

Zincir marketlerin, Rekabet Kurumu’nun salgın sürecinde perakende, gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçilerine yönelik fiyatlama davranışı soruşturması çerçevesinde kestiği 2,7 milyar TL’lik cezanın iptali için yaptığı tüm başvurular, İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.


5 zincir markete daha önce Rekabet Kurumu tarafından kesilen 2,7 milyar TL’lik cezayla ilgili olarak idare mahkemesine yapılan itirazların tümü reddedildi.

BİM bu konuyla ilgili olarak daha önce KAP’a açıklama yapmış ve konuyu istinaf mahkemesine götüreceğini duyurmuştu.

Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre diğer zincir marketlerin de cezanın iptaline ilişkin başvuruları idare mahkemesi tarafından reddedildi.

Bu bağlamda, BİM’e 958,1, A101’e 646,6, Migros’a 517,7, Şok’a 384,4, Carrefoursa’ya 142,5, Savola Gıda’ya ise 22,2 milyon liralık Rekabet cezası uygulanmıştı.

Marketlerin kararların tebliğinin ardından davayı istinaf mahkemesine götürmek üzere 30 günlük süreleri bulunuyor.

Ekim 2021 tarihinde, kartel oluşturma ve danışıklı fiyat oluşumu gerekçeleriyle 5 zincir markete ve Savola Gıda’ya toplam 2,7 milyar TL’yi bulan ceza uygulaması yapılmıştı. Cezanın kesilmesinin ardından şirketler hukuki süreci başlatmış, geçen Aralık ayında da firmaların sözlü savunmaları dinlenmişti.

BİM dün açıklama yaparak Ankara ilgili İdare Mahkemesi nezdinde görülen rekabet cezasının iptaline yönelik davanın esastan reddedildiğini duyurmuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR