“80 liradan satışı özel emirle yaptık” / Sasa tartışmaları sürüyor

Sasa Polyester’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’nun dün şirketinin değeri ile ilgili yaptığı açıklamaların yankısı devam ediyor. Sasa’dan yapılan açıklamada, 80 liradan yapılan hisse satışının kurumsal yatırımcılara özel emirle gerçekleşen bir işlem olduğu ve normal seansta gerçekleşmediği kaydedildi.

NB Ekonomi’den Vahap Munyar’ın Erdemoğlu ile yaptığı ve ilk defa bir patronun açık yüreklilikle kendi hissesi hakkında konuştuğu röportajın yankıları devam ediyor. Munyar bugün de o röportajın perde arkasını ve sonrasında yaşananları anlattı. Munyar’ın yazısı şöyle:

“21 KASIM 2022 Pazartesi günü “Nasıl Bir EKONOMİ” gazetemizin yayın hayatına başlamasıyla birlikte Yazı İşleri Müdürümüz Handan Sema Ceylan, iş dünyasına ziyaretler planlamaya başladı.

Bu çerçevede Sasa Polyester’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’ndan da randevu aldı.

Hakan Güldağ ve Handan Sema Ceylan ile birlikte öğlenden sonraİbrahim Erdemoğlu’nu ziyarete gittik. Ziyaretimizin amacı, yeni gazete projemizi anlatmaktı.

Nitekim sohbet de önce yeni gazetemiz üzerine yoğunlaştı. Ardından gazeteci olarak ulaştığı piyasa değeriyle Türkiye gündemine oturan Sasa Polyester’le ilgili sorular sorup, yanıtlarını almaya çalıştık. BizimErdemoğlu ile sohbete gittiğimizi bilen Şeref Oğuz da sorular gönderdi.

Erdemoğlu ile sohbetimiz 2 saat dolayında sürdü. Sasa Polyester’le ilgili sorularımıza ülkemizde ve dünyada da pek rastlanmayan açık yüreklilikle yanıt verdi.

Bir şirketin çoğunluk hissedarından ilk kez şu cümleyi duymuş olduk:

  • Şirketimizin ulaştığı piyasa değeri beni rahatsız ediyor.

Erdemoğlu, daha da ileri gitti, şu mesajı verdi:

  • 80 lira iken sattığımdan beri “Sasa hissesinin fiyatı çok yüksek, alınmaz” diyorum.

Gazeteye döndüğümüzde saat 17.00 olmuş, 29 Kasım 2022 tarihli gazetemiz baskıya gönderilmek üzere hemen hemen hazır hale gelmişti.

Ziyareti birlikte gerçekleştirdiğimiz Hakan Güldağ ve Handan Sema Ceylan, Erdemoğlu ile görüşmenin içeriğini benim köşemde değerlendirmemi istedi.

https://twitter.com/StoryyBoxx/status/1597863926036766720

Kısacası gazetemizin dünkü sayısında manşet olan yazımın içeriği böyle oluştu. Dün sabahın erken saatlerinde yazıyı ekonomim.comadlı internet sitemizde, “nbekonomi” sosyal medya hesaplarımızda okuyan Sasa Polyester yatırımcıları farklı yorumlar yaptı. Bana ve gazetemize sert eleştiriler yöneltti.

Söz konusu yatırımcılardan bazıları görüşmenin yapıldığı tarihle ilgili spekülatif mesajlar paylaştı:

  • Erdemoğlu ile görüşme 16 Kasım 2022’de yapılmış, neden bekletip 30 Kasım’da yayınladılar?

Görüşmeyi 16 Kasım’da yaptığımızı kim nereden, nasıl, ne amaçla uydurdu bilemiyorum. Kaldı ki, gazetecilikte özel haberleri, yazıları bekletmek söz konusu olabiliyor. Yalnız, Sasa Polyester’le ilgili bilgileri 14 gün bekletmemiz de söz konusu olamazdı.

Bazı mesajlarda şu soru ve şüphe dile getirildi:

  • Sasa Polyester, 1 Aralık 2022’de MSCI’ye girecek. Bu yazı neden bir gün öncesine denk getirildi?

Mesajlardaki “MSCI” ibaresini ilk aşamada anlayamadım. Genel Yayın Koordinatörümüz Talip Aktaş, “MSCI”nin ne demek olduğunu anımsattı:

  • Morgan Stanley Country Index (MSCI).

Ardından ekledi:

  • Sasa Polyester, 1 Aralık 2022’de MSCI’de yer almaya başlayacak 3 şirket arasında bulunuyor.

Konuyu iyi bilen bir okurumuzdan da mail yoluyla şu mesaj geldi:

  • Sasa Polyester, 80 liradan hisse satışı yapmadı. “Paya dönüştürülebilir tahvil” ihracından kaynaklı talep eden yabancı yatırımcılara istedikleri lotlar verildi. Yazınızda hisse çok yükseldiği için satış yapıldığı anlamı çıkıyor.

Bu konuda Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin “Yatırımcı İlişkileri Bölümü”dün yazım yayınlandıktan sonra şu açıklamayı gönderdi:

  • Yazınızda İbrahim Erdemoğlu’na atfen, “Borsa İstanbul’da satış yaptık” ifadesi var. Söz konusu satış teknik olarak kurumsal yatırımcılara özel emirle gerçekleşen bir işlemdir. Normal seansta gerçekleşmemiştir.

İbrahim Erdemoğlu, sohbet sırasında bu teknik ayrıntıyı atlamış olmalı ki, sözkonusu detayı bize aktarmadı. Sadece, “80 lirayken hisse sattıktan sonra, ‘Sasa fiyatı çok yüksek, alınmaz’ diyorum” mesajı vermişti.

Dün başta Borsa İstanbul olmak üzere Türkiye’de ekonomi gündemine oturan Erdemoğlu görüşmesi ve Sasa Polyester yazısının öyküsü böyle…

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR