1014 kişi hayatını kaybetti, nereye kadar yükseleceği belli değil

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli meydana gelen ancak büyük bir coğrafyada hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veriği bilgiye göre 912 kişi hayatını kaybederken, 5 bin 385 vatandaş yaralandı. Daha sonra ise ölü sayısı 1121 olarak revize edildi. Ancak ölü ve sayısının artması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremle ilgili yaptığı açıklamada, 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketin yaşandığını söyledi.

7.7 büyüklüğünde depremin geniş bir alanda hissedildiğini söyleyen Erdoğan, “Derinliği 7 km olarak belirlenen depremde Kahmaranmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa illerimizde yıkıma yol açtı. Deprem merkezine yakın illerde küçük hasarlar olmasına rağmen asıl yıkımın buralarda olduğu anlaşılıyor.

Depremden etkilenen 10 ilimize mevcut valiliklerimizin yanı sıra onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir.

TSK ve belediyelerimiz başta olmak üzere afet çalışmalarında eğitime sahip kurumlarımız göreve çağrılmıştır. Hali hazırda 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte. Yıkılan binaların altında kalan vatandaşlarımızın tespiti ve kurtarma faaliyetleri kesintisiz bir şekilde sürüyor.

Şu ana kadar tespitlere göre 912 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 bin 818 bina yıkılmış ve 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır. Enkaz altından kurtulan vatandaşımız 2470’i bulmuştur.

Deprem bölgesindeki pek çok binada enkaz kaldırma çalışmaları sürdürdüğü için ölü ve yaralı rakamının nereye kadar yükseleceğini bilmiyoruz. Böyle dönemlerde ulaşım ve iletişimin sağlıklı yönetilmesi önem taşıyor.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR