Ağaç işlemeciler 1 milyar TL ticaret hacmi yakaladı, ihracatta hedef büyüttü

Geçen ay TÜYAP Fuar Merkezi’nde 12 bin yabancı alıcıyı ağırlayan Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar ve El Aletleri Fuarı WoodTech’te 1 milyar TL’lik ticaret hacmi yakalandı. Ciroda bir önceki seneye göre 3 kattan fazla artış sağlanırken yerli ziyaretçide yüzde 12, yabancı ziyaretçide ise yüzde 25 oranında artış kaydedildi.

Geçen yıl 127 milyon dolar ihracata imza atan, bu yılın sonunda ise 160 milyon dolar ihracat hedefi koyan ağaç işleme makineleri sektörü ülke ekonomisine aralıksız katkı vermeye devam ediyor. Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği (AİMSAD) iş birliği ile Reed TÜYAP tarafından geçen ay organize edilen Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı WoodTech’te 1 milyar TL’lik ticaret hacmi yakalandı. Ciroda bir önceki seneye göre 3 kattan fazla artış sağlanırken yerli ziyaretçide yüzde 12, yabancı ziyaretçide ise yüzde 25 oranında artış kaydedildi.

MEMNUNİYET ORANI YÜZDE 98

Fuarı ziyaret eden ilk 10 ülke İran, Rusya, Bulgaristan, Cezayir, Irak, Fas, Tunus, İsrail, Ürdün ve Mısır oldu. İtalya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerden de geçen seneye göre ziyaretçi artışı gözlemlendi. Katılımcı anketine göre ise memnuniyet oranı yüzde 98 olarak hesaplandı.

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, fuar sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ” 40 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yapıyoruz. Türk ağaç işleme makine sektörünün çatı kuruluşu olarak temel hedefimiz Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı sağlamak. Bu fuarın yeni pazarlara açılma ve üreticilerimizin ihracat potansiyellerini artırma konularındaki önemi çok büyük. Yabancı alıcıların ilgisi oldukça yüksekti. Diğer yandan gelecek yıl fuarımızı Intermob’la ayrı takvimlerde gerçekleştiriyor olacağız. Ağaç işleme makineleri sektörünün üretim potansiyeli ve üye firmalarımızın ar-ge çalışmaları sonucunda ürettiği yeni nesil makine sayılarının artması, WoodTech’e mevcut metrekarelerin yetmemesine neden oluyordu. Sektörümüzün büyüme potansiyelini göz önüne alarak 2023 ve sonrasında fuarımız Intermob’la eşzamanlı gerçekleşmeyecek.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR