Air Clinic’te hedef 1,5 milyon yolcuya hizmet vermek

Havalimanlarında, 2022 yılı Ocak–Eylül dönemleri arasında 985 bin yolcuya hizmet veren Air Clinic, yılın tamamı için 1,5 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefliyor. Avrupa’dan, Amerika’dan, Asya’dan Türkiye’ye sağlık için birçok kişinin geldiğini vurgulayan Air Clinic Genel Müdürü Özlem Bozkır, “Türkiye sağlıkta çok büyüdü, çok gelişti ve çok ileride artık. Herhangi bir sağlık operasyonu için binlerce kilometre uzaklıktan farklı milletlerden insanlar ülkemize geliyor. Bu gurur verici. Sağlık turizminin bir parçası olmak da bizim için ayrı bir gurur kaynağı.” ifadelerini kullandı.

Başta İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen olmak üzere, Ankara-Esenboğa, İzmir-Adnan Menderes, Antalya, Adana, Bodrum ve Dalaman Havalimanları’nda Hasta Yolcu Taşıma ve İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti veren Air Clinic, 2022 yılı Ocak – Eylül dönemleri arasında 985 bin yolcuya hizmet verdi. TGS Yer Hizmetleri A.Ş. ve İş Ortaklarına bağlı bulunarak seyahat eden ve durumu gereği sedye/tekerlekli sandalye veya refakatçi gerektiren hareket kabiliyeti kısıtlı hasta/engelli/ yaşlı uluslararası milletlerden tüm yolcuların uçaktan terminale, terminalden uçağa transfer hizmetini sağladıklarını ifade eden Air Clinic Genel Müdürü Özlem Bozkır, “Havalimanlarındaki Yardımcınız” sloganıyla, TGS Yer Hizmetleri’nden talepte bulunan her yolcuya hizmet sağladıklarını söyledi.

2022 yılının tamamı için operasyonel hazırlıklarının 1 milyon 500 bin yolcuya hizmet verecek şekilde planlandığını açıklayan Bozkır, “Firma olarak hedeflerimizi tutturmanın yanı sıra bu sayının çok daha üzerinde yolcumuzu karşılamaya yeterli ekipman, istihdam edilmiş kalifiye personel, birikim ve tecrübemiz mevcut. ” dedi.

YURT DIŞI HEDEFLERİ

Air Clinic olarak yurt dışında bu hizmeti sağlayarak oradaki yolculara da bu hizmeti vermek istediklerini ifade eden Bozkır, “Bununla ilgili görüşmeler ve teklifler konuşuluyor. Bu bir hayal değil, son derece gerçekçi bir hedef. Çünkü artık Türk firmaları kabına sığmıyor. Vizyonu geniş bir özel sektör var. Türkiye’de. Amerika’da, İngiltere’de, Avrupa’da hizmet veren başka sektörlere mensup firmalar var. Bu Türk firmalarının büyüdüklerini görmek Türkiye Cumhuriyeti firması olarak bizi de gururlandırıyor. Ama sadece gururlanmakla kalmıyoruz, biz de sürekli çalışıyoruz. İstanbul’da, Türkiye’de biz başarılıyız ve daha da başarılı olacağız. Ülkemizin ismini dünyada nerelerde duyurabiliriz diye sürekli araştırma içindeyiz.” şeklinde açıklama yaptı.

“TÜRKİYE SAĞLIKTA ÇOK BÜYÜDÜ”

Sağlık turizminin çok hareketli olduğunu söyleyen Özlem Bozkır, “Avrupa’dan, Amerika’dan, Asya’dan ülkemize sağlık için gelen birçok kişi var. Bu rakam öyle bir artış gösterdi ki gerçekten Türkiye sağlıkta çok büyüdü, çok gelişti ve çok ileride artık. Herhangi bir sağlık operasyonu için binlerce kilometre uzaklıktan farklı milletlerden insanlar ülkemize geliyor. Bu gurur verici. Sağlık komplekslerimiz dünyaya güven veriyor, doktorlarımız hastalara güven veriyor, sağlık çalışanlarımız bilindiği gibi herkese güven veriyor. Ülkemiz sağlıkta güven veriyor ve sürekli kendisini geliştiriyor. Air Clinic olarak biz de güven veriyoruz, havalimanında karşıladığımız yolcumuz da bize güveniyor. Bu yüzden ülkemiz tercih ediliyor. Bu zincirin bir parçası olmak da bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Yolcu ve personel güvenliğimizi sağlamaya özen göstermek bizim için çok önemli. Maksimumum hijyen tedbirleri alarak iyi bir hizmet vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Yaptıkları işin kalitesini korumanın ve artırmanın asıl hedefleri olduğunun altını çizen Bozkır, pandemi sürecinin etkisinin yavaşlamasıyla birlikte sektörün bu sene pandemi öncesi dönem koşullarını tekrar yakalayacağını söyledi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR