Alman devi, Türk çelik şirketini alıyor

Alman devi Opta, Türk metal şirketi Metser Demir Çelik şirketinin ana hissedarı olmak için resmi kurumlara başvuruda bulundu.

Rekabet Kurumu’na başvuran iki taraf, onay verildiği takdirde hissedarlık yapısı değişecek. Alman devi, satın almayı bağlı bulunduğu Speyside fonu üzerinden gerçekleştirecek. Çelik ve dökümhane malzemeleri konusunda Avrupa’nın en köklü şirketlerinden biri olan Opta, ABD’den Kanada’ya, Fransa’dan Slovakya’ya kadar birçok ülkede tesisi ve yatırıma sahip. Alman devi, yatırım fonu Speyside’ın iştiraki olarak biliniyor.

144 yıl önce kuruldu

144 yıl önce kurulan Opta, geçen yıl Avon Machining’i satın alan Speyside’ın portföyünde. Bu fonun portföyünde olan diğer şirketler ise AccessSMT, Plasma-Tec, Hazleton Casting Company, Weatherly Casting, Western Industries Plastic Products, Block & Company, Craftsman Custom Metals gibi sanayi firmaları. Opta’nın alacağı Metser ise 2007’de kuruldu. Metser, özel bileşimli ve alaşımlı tel üretimi yapıyor. İzmir’de üretim yapan Türk şirketi, Mısır’dan Yunanistan’a, Romanya’dan Avusturya’ya yakın coğrafyaya ihracat yapıyor.

Kerim ÜLKER / Dünya

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR