test

Altın 6 ayın en yüksek seviyesinde

Altın Salı günü yüzde 1,3 artışla Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra kazançlarını sürdürdü. Gram altın ise küresel spot piyasadaki yükselişten destek bularak haftanın 3. işlem gününde de rekor kırdı.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre altın, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin gelecek yıl faiz indirimine başlayabileceği yönündeki yönlendirmelerinin ardından yükselişe geçti.

İsrail-Hamas arasındaki çatışmaların sonrasında gelen güvenli liman alımlarının etkisiyle altın fiyatları, Ekim ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 12 oranında değer kazandı.

Spot altın, Salı günü yaklaşık 6 haftanın en büyük sıçramasının ardından yüzde 0,1 artışla 2.043 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Öte yandan, Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın haftanın 3. işlem gününde de rekor kırdı. Salı gününü yüzde 1,3 yükselişle kapatan gram altın Çarşamba günü 1.907 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasalar Waller’ın açıklamasından destek buldu
Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller’ın faiz oranlarının tekrar yükselmesi gerekmeyebileceğini öne sürmesinin ardından dolar değer kaybederken, tahvil getirileri Kasım ayındaki yükselişini sürdürdü.

Ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretlerden cesaret aldığını dile getiren Waller, enflasyonun birkaç ay daha düşmeye devam etmesi durumunda politika faizinin düşürülebileceğine dair iyi ekonomik argümanlar olacağını kaydetti.

JPMorgan Chase & Co. tarafından 1991’den bu yana yürütülen haftalık bir ankete göre, yatırımcılar önümüzdeki yıl sert bir ekonomik iniş ve agresif politika gevşemesi için giderek daha fazla pozisyon alıyor.

Bu hafta yatırımcılar, faiz oranlarının yönüne ilişkin daha fazla ipucu bulmak için Fed’in izlediği temel enflasyon ölçüsü de dahil olmak üzere ABD ekonomik verilerini yakından izleyecek.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR