Ankara’dan 25 ülkeye ihracat yapıyor

Bir süre önce CEO’sunun bir tüketici ile yaşadığı tartışma ile gündeme gelen Patiswiss cephesinden yeni haberler var. Ekonomim gazetesinde Vahap Munyar, şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sinan Tunaoğlu ile yaptığı görüşmeyi yazdı:

“ULUSLARARASI Sermaye Derneği’nin (YASED) “Küresel Yatırım Günleri” toplantısı için Ankara’ya gittiğimde Karel Elektronik’in önceki Yönetim Kurulu Başkanı, eşi Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nun kurduğu Patiswiss Çikolata Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sinan Tunaoğlu ile karşılaştım.

Patisswiss Çikolata Sanayi, bir süre önce market raflarındaki bazı ürünlerinin küflü çıkmasıyla gündeme gelmiş, şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, şikayetçi olan tüketiciyle tartışmaya girmişti. Bu durum, şirketin ürünleri ve kurucusu Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu tartışmayı büyütmüştü.

Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, tartışmaların tırmanması, bazı marketlerin ürünlerini raflarından çıkarması üzerine Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini eşi Ali Sinan Tunaoğlu’na bırakmıştı.

Ali Sinan Tunaoğlu ile karşılaştığımızda yanında Patiswiss Çikolata Sanayi’nin Genel Müdürü Mustafa Nazif Yıldız da vardı. Tunaoğlu, Genel Müdürü şöyle tanıştırdı:

  • Mustafa, Elif Hanım’ın kardeşi, şirketimizin de Genel Müdürü… Mustafa avukattır. Şirketin de ortağıdır.

Ali Sinan Tunaoğlu’na önce çoğunluk hisseleri Doğan Holding’e ait Karel Elektronik’teki son durumunu sordum, anlattı:

  • Benim Karel’de kardeşlerimle birlikte halen yüzde 30 hissem var. Yönetim Kurulu’nda artık yokum. 2022 yılında ayrılmıştım. Ancak, yönetim kurulu toplantılarına katılıyorum. Kurucu ortak olarak şirkete katkı vermeye çalışıyorum.

Ardından Patiswiss konusuna girdi:

  • Elif, elektronik mühendisidir. Karel’de de çalışmıştı. Pastanesi vardı. O işleri yürütürken çikolata tarafında bir fırsat, büyüme potansiyeli gördü ve oraya girdi. Benden yatırım için destek istedi, verdim. En baştan beri ortaklığım da var.

Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nun “iletişim kazası”nın yaşandığı döneme kadar inovatif, farklı ürünler çıkararak başarıyla yol aldığını savundu:

  • Marka aslında 2004’te kurulmuştu. Elif 2018-19 döneminde devraldı. Patiswiss’in 100 binlerce eve girmesini de sağladı. İddialar, Elif Hanım’ın o konudaki iletişim hatası üzerine iş biraz bize dönük “linç”e dönüştü.

Şirketin tamamı Ankara’da, 1500 metrekare ile 6 bin metrekare arasında değişen büyüklüklerde 6 üretim merkezinin olduğunu kaydetti:

  • Şu anda 4 fabrikamız üretimi sürdürüyor. Tekrar toparlanmaya çalışıyoruz. Düzenli denetimler yapılıyor. Geçmişte de, bugün de ürünlerimizden eminiz. Bir kaza yaşadık ama bizi raflarından çıkaran bazı marketlere de yeniden döneceğiz.

Online platformlarda satışlarının hiç kesilmediğinin, bazı marketlere private label (market markası) üretimlerinin de hep sürdüğünün altını çizdi:

  • Tarım ve Orman Bakanlığı inceledi, ciddi bir sıkıntı bulamadı. Ayrıca, rutin kontroller hep sürüyor. Uluslararası denetim sertifikalarımız da var.

Şirketin ihracatını merak ettim, Mustafa Nazif Yıldız paylaştı:

  • 25 ülkeye ihracatımız var. Üretimimizin yüzde 12’si ihracata gidiyor. Hedefimiz ihracat oranını yüzde 50’ye çıkarmak.

Mustafa Nazif Yıldız, şirketin cirosuyla ilgili kafa karışıklığını gidermek için bu konuya da özellikle dikkat çekti:

  • Elif Hanım, bir röportajında 2022 yılı ciromuzun 250 milyon lira olmasını beklediğini dile getirmişti. Söz konusu röportajın bir yerine yazım hatasıyla rakam 250 milyon dolar olarak da yer aldı. 2022’de gerçekleşen ciromuz 235 milyon liradır.

Söz konusu gıda ürünüyse, en küçük bir hatanın bile affedilmesinin kolay olmayacağı bilinir.

Patiswiss olayı da bunu bir kez daha ortaya koymuş görünüyor…

Olayın en başından itibaren müşteriden özür dileneceğine, yüksek perdeden tartışmaya girmenin de iletişim hatası olduğu gözler önüne seriliyor…

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR