Antalya Havalimanı’nın kapasitesi ikiye katlanacak

Avrupa’nın en hareketli havalimanları arasında yer alan Fraport TAV Antalya’da yıllık 40 milyon olan yolcu kapasitesi 80 milyona çıkarılıyor.

50 ülkeden ve 200 rotadan trafik akışının gerçekleştiği Antalya Havalimanı, 9.5 ayda 25 milyondan fazla yolcuya hizmet verdi. Havalimanındaki yoğunluk nedeniyle yeni yatırımlar için de çalışmalara başlandı.

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz gerek kapasite artırımı gerekse Antalya Havalimanı terminallerinin işletmesi için geçen yıl aralıkta ihale yapıldığını ve 25 yıl daha burayı işletme hakkını kazandıklarını hatırlattı.

Havalimanında Covid-19 salgını sonrası en yoğun dönemin yaşandığını ve rekorların kırıldığı 2019 yılı rakamlarına ulaşıldığını dile getiren Yılmaz, yoğunluk gözönüne alınarak yeni yatırımlar için harekete geçildiğini kaydetti.

Terminal sayısının artmayacağını sadece mevcut 2 terminalin daha da büyütülerek verimli hale getirileceğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

“Yeni yatırımlar kapsamında ciddi bir kapasite artışı olacak, terminal kapasiteleri yıllık 40 milyon yolcudan 80 milyon yolcuya çıkacak. Apron sayısı artacak, hangar bölgesi yapılacak, uçakların burada tamiri yapılacak. Katlı otopark olacak. Yatırımlarla Antalya’yı havacılık için çok daha cazip bir merkez haline getireceğiz. Çok daha konforlu bir hizmet imkanı sunacağız.”

Yılmaz, havalimanındaki tüm çalışmaların 2025 yılına kadar tamamlanacağını sözlerine ekledi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR