Arçelik’ten Mısır’a 100 milyon dolarlık fabrika

Türkiye ile Mısır arasında yaşanan siyasi yakınlaşmanın ardından Arçelik, Mısır’da ilk yatırımının temelini atmaya hazırlanıyor. Arçelik’in kuracağı fabrikada 2 bin kişi istihdam edilecek.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, Afrika pazarına ilk kez 2011 yılında Güney Afrikalı Defy’yi alarak giren Arçelik, 11 yılın ardından Afrika’da büyümesine bir halka daha ekleyecek. İlk kez Kuzey Afrika’da üretim planı yapan Arçelik, Mısır’da 100 milyon dolar yani bugünün kuruyla yaklaşık 1.9 milyar TL’lik yatırımla yeni bir tesis kuracak.

Aralık ayının ilk yarısında temeli atılacak fabrikada öncelikle buzdolabı üretilecek. Ardından TV ve iklimlendirme sistemleri tesisi kurulacak. Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ile görüşmesinde üretimin detayları konusunda açıklama yaptı. Projede yıllık 1,5 milyon adetlik üretim kapasitesinin olacağını anlatan Samir, 2 bin kişinin de doğrudan istihdam oluşacağını söyledi. Samir’e göre Arçelik’in Mısır’daki üretiminin yüzde 60’ı ihracata ayrılacak. Üretim ise 2023’ün ikinci yarısında başlayacak.

Arçelik’in adımı Mısır’da yeni yatırımların önünü açabilir

Arçelik, son yıllarda satın almalar ve yeni yatırımlarla küresel bir yolculuğa çıkmış durumda. Amerika dışında tüm kıtlarda üretim yapan Arçelik, son yılarak Rusya’dan çıkma kararı alan Indesit’i bünyesine kattı. Rusya dışında Kırgızistan, Türkmenistan, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da faaliyet gösteren Indest International JSC ve Whilpool RUS LLC, Arçelik bünyesine geçti. Mısır ile birlikte üretim ağına yeni bir bölge daha katılmış oldu. Türkiye ile birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yeni bir değişim süreci yaşanıyor. Arçelik’in liderliğinde atılan adımlar, diğer Türk şirketlerine cesaret verebilir, yeni yatırım kararı açıklanabilir.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR