Ayakkabı ihracatında tarihi rekor bekleniyor

52 ülkeden bin 300 yabancı, 26 Nisan’da Antalya’da kapılarını açacak 14’üncü Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı’nda buluşacak. 100 üretici firmanın katılacağı fuarın sektör ihracatına en az 80 milyon dolarlık katkı sağlaması bekleniyor. 14’üncü fuar aynı zamanda bugüne kadar en fazla yabancı alıcının ağırlanacağı Eksposhoes olma özelliği taşıyacak.

Yılın ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 392 milyon dolar ihracata imza atan ayakkabı sektörü Antalya’da buluşacak. Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı 26 Nisan’da Antalya’da Granada Luxury Belek’te kapılarını açmaya hazırlanıyor. 100 üretici firmanın yer alacağı fuara bu yıl 52 ülkeden yaklaşık bin 300 yabancı alıcı gelecek.

ARAP ÜLKELERİNE ÖZEL ALIM HEYETİ

Fuarı Arnavutluk, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Gürcistan, İsrail, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Moldova, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Türkmenistan, Ukrayna başta olmak üzere 52 ülkeden bin 300 yabancı alıcı ziyaret edecek. Arap ülkelerine özel düzenlenen alım heyeti çalışması ise sonuçlarını verdi. Dubai ve Suudi Arabistan başta olmak üzere bölge ülkelerinden 25 zincir mağazanın satın alma profesyoneli de Eksposhoes’da ağırlanacak.

KENDİ REKORUNU KIRDI

EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, ayakkabı sektörünün yıl sonunda 1,7 milyar dolarla ihracatta rekora imza atabileceğini söyledi. Demir, ” Eksposhoes yabancı alıcılar açısından adeta bir çekim merkezi haline geldi. Fuarımız bu yıl kendi yabancı ziyaretçi rekorunu kırmaya hazırlanıyor.Bu durum bize Türk ayakkabı sektörünün tasarım, üretim kabiliyeti ve fiyat-kalite anlamda dünya ile rekabet edebilir hale geldiğini açık bir şekilde gösteriyor. Buradaki gerçek başarı zor şartlarda üretim yapan, istihdam sağlayan ve Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı sağlayan üretici firmalarımıza ait. Yabancı alıcılar bizim fuarımıza uğramadan sezonu kapatmıyor” ifadelerini kullandı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR