Borsa 14 Şubat’a kadar kapalı, bugünkü işlemler iptal

Borsayı kapatmadığı gerekçesiyle eleştirilerin odağında olan Borsa İstanbul, yönetimi üçüncü günde borsayı 14 Şubat’a kadar kapatma kararı aldı. Borsada bugün yapılan işlemler de iptal edildi.

Son günlerde piyasanın gündeminde olan Borsada işlemlerin durdurulması konusunda Borsa İstanbul yönetimi adım attı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre pay piyasası ile vadeli işlem ve opsiyon piyasası pay ve pay endeksi türev pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verildi. Açıklama 11:01 itibariyle geldi.

Akşam saatlerinde ise Borsa İstanbul Pay Piyasası ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki pazarlar bugün 11:00’den itibaren beş iş günü süreyle, 14 Şubat 2023 akşamına kadar
kapatılacağı duyuruldu.

Açıklamada kapatma kararı için deprem felaketi sonrası yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketlerine atıfta bulunuldu. Borsa İstanbul’dan KAP’a yapılan açıklamaya göre 8 Şubat
tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemler iptal edildi. İptal işleminde “sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacminin dikkate alındığı” belirtildi.

Borsanın açılış bölümünde hızlı bir satış dalgası görülmüş, önce yüzde 5’lik düşüşün ardından ilk devre kesici, sonrasında yüzde 7’lik düşüşün ardından ikinci devre kesici çalışmıştı. İkinci devre kesiciye kadar işlem hacmi 3,6 milyar TL oldu. BIST 100 endeksi 4 bin 200’ün altını görmüştü.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR