Borsa çöküş sürüyor, 1 saatte iki kez devre kesti

Güne yüzde 0,5 düşüşle başlayan BIST 100 endeksinde günlük satışlar yüzde 7’yi geçti. Endeks bir saat içerisinde iki kez devre kesti.

Güne yüzde 0,5 düşüşle başlayan BIST 100 endeksinde günlük düşüşün yüzde 5’e ulaşması ile 12. dakikada ilk devre kesiciler çalıştı. Ancak satışların devamı ile düşüş yüzde7’yi aştı ve devre kesiciler ikinci kez devreye girdi. Borsa yüzde 7.1 kayıpla 4 bin 186 puana geriledi.

Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi düşüşün yüzde 5’i aşmasıyla saat 10.12.01’de de devreye girmişti.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 100 endeksinde kayıpların yüzde 7’yi aşmasıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin çalıştığını ve pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak 2. kez durdurulduğunu duyurdu.

Türk Telekom’un hisse geri alımı ve Turkcell’in hisse geri alım fon tutarını artırması da BIST 100 endeksinin düşüş ivmesini tersine çeviremedi.

Borsa İstanbul 100 endeksi 2 Ocak tarihindeki tepe seviyesinden yüzde 20 düşüş kaydederek Salı günü itibarıyla ayı piyasasına girmişti.

Endeks salı günkü işlemlerde yüzde 5 ve yüzde 7 oranında düşüşlerle iki kez devre kesici çalışmasının ardından günü yüzde 8,6 kayıpla tamamlamıştı.

Mart 2021’den bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydeden BIST 100, dünya genelinde de yıl başından bu yana en olumsuz performansa sahip öncü endeks konumunda.

Depremin hemen ardından Sermaye Piyasası Kurulu borsada açığa satış işlemlerini yasaklamış, borsada yatırımcılara satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulanması kararı almıştı. Depo şartının yürürlükte olduğu pazartesi günü kayıpları yüzde 1,35 ile sınırlı kalan endeks, salı günü uygulamanın yürürlükten kalkmasıyla bu sert geri çekilmeyi yaşamıştı.

Bazı borsa uzmanları borsanın deprem nedeniyle kapatılması görüşündeyken, bazıları işlemlere devam edilmesinin doğru bir karar olduğunu savunuyor.

(Bloomberg HT)

spot_img

SON YAZILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR