Borsanın ilk mermer şirketi geliyor

Tureks Turunç Madencilik firmasının halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylandı. MARBL kodu ile 2-3 Kasım tarihlerinde Borsa’da satış yöntemiyle halka arz olacak firmanın halka arzında fiyat 10,97- TL olarak belirlendi. Bu fiyat ile halka arz büyüklüğü 649,9 Milyon TL olacak.

Faaliyet gösterdiği mermer sektöründe halka arz edilecek ilk firma olan Tureks Turunç Madencilik, Sermaye Piyasası Kurulu’na sunduğu halka arz izahnamesi onayını aldı.

MARBL kodu ile 2-3 Kasım tarihlerinde Borsa’da satış yöntemiyle halka arz olacak firmanın halka arzında fiyat 10,97- TL olarak belirlendi. Bu fiyat ile halka arz büyüklüğü 649,9 Milyon TL olacak. Halka arz oranı ise %25,8 olacak. Tacirler Yatırım Menkul Değerler aracılığıyla gerçekleşecek halka arz Borsa’da satış şeklinde olacağı için tüm yatırımcılara eşit dağıtım yapılacak.

İhracatta ilk beşte

Tureks Turunç Madencilik, 30 bin metrekare üzerine kurulu 15 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet veriyor. Türkiye’de mermer ihracatında ilk 5 sırada yer firma, yıllık 100 bin ton üretim hacmine ulaştı.

Marble Systems markasıyla, Tureks Turunç Madencilik bünyesinde 50’yi aşkın ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Tureks Turunç Madencilik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Turunç açıklamasında finansal değerlere de yer verdi:

“2022 yılında yaklaşık konsolide 72,5 Milyon USD tutarında ciro elde ettik. 2022 yılı satışlarında dolar bazında yüzde 14’lük bir artış yaşadık. 2023 yılı 6 ay ciromuz ise yaklaşık 675 Milyon TL (35,5 Milyon USD). 2022 yılının aynı dönemine göre 2023 yılının ilk yarısında %34 oranında bir satış büyümesi yaşadık. İlk yarı FAVÖK tutarımız 122,3 Milyon TL. Tureks Turunç Madencilik’in 2023 yılının ilk 6 ayında 2022 yılının aynı dönemine oranla net kâr değişimi pozitif yönde %60,11 oldu.”

Türk mermerini tüm dünyaya tanıtma hedefiyle Marble Systems markasıyla yola çıkan Tureks Turunç Madencilik, halka arz ile birlikte gerek operasyonel gerekse Ar-Ge yatırımlarını hızlandıracak. ABD’de yakalanan dağıtım ağı başarısını Avrupa’ya taşımak için gerekli yatırımları yapmak adına alt yapı hazırlıklarını tamamlayan firma, bu genişlemeyi Avrupa’nın ardından Avustralya, Güney Afrika ve Ortadoğu coğrafyalarına da taşımayı hedefliyor. Ar-Ge adına ise üretim tesislerinde verimliğe ve ambalaj tasarrufuna yönelik otomasyonu içeren yatırım planları olan kurumun, güneş enerjisi yatırımı ve otomasyon makine sistemleri yatırımı da bulunuyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR