test

Borsaya yeni bir şirket daha geliyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), bir süredir ara verdiği halka arzlara yeniden başladı. Geçtiğimiz hafta 2 halka arza izin veren SPK, bir şirketin daha halkı arzını onayladı.

SPK, Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret’in halka arz başvurusuna onay verildiğini açıkladı.

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, Limak Doğu Anadolu Çimento’nun halka açılma sürecinde, şirketin mevcut ortağı konumudna bulunan Limak Çimento Sanayi ve Ticaret’in sahip olduğu 25.930.000 TL nominal değerli (B) grubu paylar halka arz edilecek. Hisseler 16,20 TL sabit fiyattan satılacak

Limak Doğu Anadolu Çimento, halka arz süreciyle birlikte 386.179.700 TL değerindeki sermayesini, bedelli olarak 130.000.000 TL artırarak 516.179.700 TL’ye yükseltecek.

Halka arz gelirinin tamamı büyümeye

Nüfusu ve yüz ölçümüyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri Şanlıurfa’da kurulu olan Limak Doğu Anadolu Çimento’ya ait Şanlıurfa fabrikası, 875 bin metrekare açık alanıyla yılda yaklaşık 2,2 milyon ton çimento ve 1,5 milyon ton klinker üretim kapasitesine sahip. Şirket, halka arzdan sağlanacak gelirin tamamını büyümesinde kullanarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde satışlarını arttırmayı hedefliyor.

Şanlıurfa Çimento Fabrikası ve Limak Doğu Anadolu Çimento hakkında

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bölgenin ve ülkenin artan çimento talebini karşılamak üzere 1976 yılında kurulan ve Türkiye Çimento ve Toprak Sanayii T.A.Ş. (ÇİTOSAN) bünyesinde Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olarak faaliyetini sürdüren Şanlıurfa Çimento Fabrikası 1993 yılında özelleştirildi ve 2007 yılında Limak Çimento Grubu’na katıldı.
Limak Doğu Anadolu Çimento başlıca pazarları olan Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde satış faaliyetlerini sürdürürken, bölgedeki; altyapı, yerinde dönüşüm ve yenileme projeleri sayesinde oluşan güçlü talebi karşılamakla birlikte aynı zamanda ile yüksek ihracat potansiyeline sahiptir.
Sürdürebilirlik çalışmalarını Limak Çimento’nun uluslararası vizyonu ve yaklaşımı ile hayata geçiren Limak Doğu Anadolu Çimento, ekonomik, çevresel ve sosyal etki alanlarında da sürekli gelişimi hedefliyor. ISO 14064-1:2018 kurumsal karbon ayak izi standardı kapsamında, sektöründe TÜRKAK Akreditasyonlu doğrulama belgesi alan ilk kuruluş unvanına sahip fabrika, Limak Çimento Grubu’nun CDP İklim Değişikliği raporlaması kapsamında da yer alıyor. Şirket, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden Sorumlu Üretim ve Tüketim bilinciyle tüm bu süreçlere tedarik zincirinde yer alan paydaşlarını da dahil ediyor.
Enerji verimliliği çalışmalarında da öncü olan fabrika, sektörünün spesifik enerji tüketimi kategorisinde, diğer Limak Çimento Grubu fabrikaları ile ilk 4’te yer alıyor.
Fabrika, Limak Cement Academy ile sadece bugünün değil, geleceğin yeşil ve dijital yetkinliklerine yönelik mesleki ve kişisel gelişim programları uygulayarak bu sayede kurum içi inovasyon ve girişimciliği destekliyor.
Su ayak izi raporlamasını, CDP su güvenliği ve 14046 standardı kapsamında gerçekleştiren fabrika, su yönetimi kapsamında doğal su kaynaklarının korunması, su tüketiminin azaltılması, su geri dönüşümü ve yeniden kullanımını teşvik edecek projelerin hayata geçmesi için çalışmalarını sürdürüyor.
Sıfır Atık Belgesine sahip Limak Doğu Anadolu Çimento, döngüsel ekonomiye katkı sağlamak amacıyla yürüttüğü inovatif çalışmalarla alternatif yakıt ve hammadde kullanımını her geçen gün artırmaya devam ediyor.
Sürekli ve dengeli büyüme yaklaşımıyla uyumlu olarak; dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik ve Ar-Ge faaliyetlerini ana odağı haline getirmiş olan Limak Doğu Anadolu Çimento, tüm paydaşlarıyla etkin iletişim kurarak yolculuğunu emin adımlarla sürdürmeye devam ediyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR