Borusan’ın ABD ve Romanya fabrikaları üretime başladı

Borusan’ın Romanya ve ABD’deki fabrikaları deneme üretimine başladı. İki tesisin toplam ciroya 58 milyon dolar katkısının olması bekleniyor.

Borusan tarafından KAP’a gönderilen açıklama şöyle:

Şirketimizin 31 Ocak 2023 tarihli özel durum açıklaması ile duyurduğu ve bağlı ortaklığımız Borusan Tube Products SA tarafından 2023 yılının Mart ayında Romanya’da otomotiv müşterilerinin ihtiyacına yönelik ürünlerin üretimi amacıyla başlatılan 4.800 m2 kapalı alana ve 21 milyon adet üretim kapasitesine sahip tesis yatırımı tamamlanmış olup, deneme üretimi faaliyetlerine başlamıştır. Söz konusu tesisin kademeli olarak ticari faaliyetlerine başlamasının ardından yılın ikinci yarısında konsolide finansal tablolara yaklaşık 8 milyon ABD Doları ciro katkısı sağlaması beklenmektedir.

Yine, 31 Mart 2022 tarihli özel durum açıklamamız ile duyurduğumuz ve bağlı ortaklığımız Borusan Pipe US’i ABD’de inşaat ve genel endüstri iş kolunda da yerel üretici konumuna getirecek, Baytown’da halihazırda enerji iş koluna hizmet eden 300 bin ton üretim kapasiteli tesisin kapasitesini 400 bin tona yükseltecek 15 bin m2’lik üretim hattı kurulumuna ilişkin yatırım da tamamlanmış olup, deneme üretimi faaliyetlerine başlamıştır. Söz konusu tesisin kademeli olarak ticari faaliyetlerine başlamasının ardından yılın ikinci yarısında konsolide finansal tablolara yaklaşık 50 milyon ABD Doları ciro katkısı sağlaması beklenmektedir.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR