Çinli otomotiv devi üretim için Macaristan’ı seçti

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD, Avrupa’daki ilk üretim tesisini Macaristan’da açacağını duyurdu.

Son teknoloji ürünü tesis, Çinli bir otomotiv şirketi tarafından Avrupa’da inşa edilen türünün ilk örneği olacak ve gelişmiş otomobil üretim hattına sahip olacak. Aşamalı olarak inşa edilecek fabrikanın ülke ekonomisine ciddi bir değer yaratması bekleniyor.

Yeni üretim tesisi, önde gelen küresel yeni enerji binek araç üretim tesisi oluşturmak için en gelişmiş küresel teknolojiyi ve yüksek otomasyonlu üretim süreçlerini bir araya getirecek. Bu üretim merkezinin inşasının, Çin ve Macaristan arasında teknolojik alışverişi ve inovasyonu teşvik ederek yerel ekonomi üzerinde olumlu bir etki yaratması bekleniyor. BYD ayrıca entegre dikey tedarik zincirlerindeki uzmanlığını kullanarak yerelde yeşil bir ‘ekosistem’ yaratılmasına yardımcı olacak.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, bölgede binlerce yeni istihdam yaratacak tesisin, “Macaristan’ın ekonomik tarihindeki en büyük yatırımlardan biri” olacağını ifade etti.

Hükümetin, fabrikanın kurulması için BYD’ye mali teşvik sağlayacağını kaydeden Szijjarto, söz konusu yatırımın, “Macaristan’ın küresel elektrikli otomotiv dönüşümündeki konumunu güçlendireceğini” vurguladı. Macaristan, son yıllarda elektrikli araçlarda kullanılan lityum-iyon bataryalarının imalatı için ülkeye çektiği yabancı yatırımlarla öne çıkıyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR