Denizciler bu kez ‘karada’ buluştu

Her bütçeye uygun 600’den fazla tekne, İstanbul Fuar Merkezi’nde görücüye çıktı. 17 Şubat’ta kapılarını açan Bosphorus Boat Show, 24 Şubat’a kadar devam edecek. 8 günde, 65 binden fazla ziyaretçinin beklendiği Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) tarafından düzenlenen fuarda; fiyatları 50 bin TL ile 150 milyon TL arasında değişen tekneler sergileniyor. Bosphorus Boat Show’un karada düzenlenen dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük fuarı olduğunu ifade eden YATED Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu, “Fuarımızda her bütçeye uygun tekneler sergileniyor. En teknolojik tekneler, özel yapım yatlar, deniz oyuncakları gibi denizcilikte aranılan her şeye bu fuarda ulaşılabilecek. Fuarımızın, 3 milyar Euro’luk büyüklüğe ulaşan sektörümüze büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi. 

Tekne ve yat sektörünü buluşturan Bosphorus Boat Show, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Açılış törenine; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) Başkanı Murat Bekiroğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, Türkiye Gemi Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran ve çok sayıda davetli katıldı. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği desteği ile GİSBİR’in ana sponsorluğunu üstlendiği etkinlik; YATED tarafından ED Fuarcılık iş birliği ile karada düzenlenen dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük fuarı olma özelliğine sahip. Bosphorus Boat Show’a, 24 Şubat’a kadar 65 binden fazla ziyaretçi bekleniyor. 45 bin metrekarelik net alanda motoryatlardan katamaranlara, yelkenlilerden küçük teknelere, deniz motorlarından tekne ekipmanlarına kadar sektörün tüm bileşenlerinin buluştuğu fuarda 250’den fazla katılımcı, 1500’den fazla ürün ve hizmetini sergiliyor.

3 MİLYAR EURO’LUK SEKTÖR

Denizcilik sektörünün 2024 yılındaki en büyük buluşması olan Bosphorus Boat Show Kara Fuarı’nda; 600’den fazla teknenin sergilendiğini ifade eden YATED Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu, “Deniz severlerin, tekneye dair her şeyi bir arada bulabileceği aynı zamanda sezon öncesi ihtiyaçları karşılayıp, hayalindeki tekneyi alabileceği fuarımız 8 gün boyunca ziyaretçileri ağırlayacak.” dedi. Türkiye’nin büyüyen sektörleri arasında ilk sıralarda yer alan tekne ve yat sektörü olarak, fuarda katılım ve sergilenen tekne sayısı bakımından rekor kırıldığını da vurgulayan Murat Bekiroğlu, “Fuarımızda neredeyse yüzde 100 doluluk oranına ulaştık. Her bütçeye uygun yüzlerce tekne, deniz severlerle buluştu. Fuarımızın, 3 milyar Euro’luk büyüklüğe sahip sektörümüze çok büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.” diye konuştu. Türkiye’nin uzun yıllara dayanan bir tekne üretim anlayışı ve yeteneği olduğuna dikkat çeken Murat Bekiroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, dünya çapında çok önemli bir süper yat üreticisi. Fuarımızda da hem yerli üretim teknelerimizi hem de dünya çapındaki markaların tekne ve yatlarını sergiliyoruz. Kapalı alan olması sebebiyle fuar alanına giremeyen tekneler ise Ataköy Marina’da tüketiciyle buluşuyor.”

Fuarda ilgi çeken tekneler

Bluegame BGX 63

Akıllı tasarımı ile ön plana çıkan tekne, pencere tasarımı ile gün ışığından fazlaca yararlanma imkanı sunuyor. 14 kişinin ağırlanabildiği teknenin yakıt kapasitesi 3 bin litre. 19,02 metre uzunluğa sahip teknenin eni 5,30 metre. Türkiye’de ilk kez bir fuarda sergilenen Bluegame BGX 63’ün azami hızı ise 30 knot.

Hataylı öğrenciler yaptı

YATED’in destek verdiği Hatay İskenderun’daki Sefa Atakaş Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin yaptığı balıkçı teknesi de fuarın ilgi görenleri arasındaydı. Yaşanan deprem felaketi sonrası harekete geçen YATED, öğrencilerin yaptığı 4,65 metre uzunluğa sahip tekneler için alım garantisi verdi.

Fuarın en büyüğü

Azimut 78 Fly

Tam uzunluğu 23,64 metre olan tekne fuarın en büyüğü konumunda. 4+1 kabin seçeneği sunan tekne, maksimum hızda 31-33 knot’a ulaşabiliyor. Kendi kategorisinde mutfak ve mürettebat için tamamen bölünmüş alanlar düzenleyen tekne, 8 kişilik bir ağırlama imkanı sunuyor.

Fuarın en büyük yerlisi

Mazu 52

Fuarın en büyük yerli üretim teknesi Mazu 52, Mazu Yachts’ın 52 feet’lik modeli. Karbon fiber gövdeye sahip tekne; bir kamara-iki banyo, iki kamara-iki banyo veya 3 kamara-bir banyo olarak farklı seçenekler sunuyor. Bir mürettebat kamarasının da yer aldığı tekne Volvo Penta motorlarıyla seyirde 32, azami hızda ise 37 knot’a çıkabiliyor. 1 milyon 500 bin Euro’luk değere sahip, 2 bin litre yakıt kapasiteli teknenin boyu 15,8 metre, eni ise 4,6 metre.

El yapımı iç mimari

Fairline Squadron 68

Squadron 68, karbon fiber GRP gövdeye sahip. Çağdaş bir tarzda olan motoryat, el yapımı iç mimariye entegre edilen son teknolojilerle donatılmış. Modelin azami hızı 31 knot’a ulaşırken, yakıt kapasitesi 4 bin 177 litre. 21,12 metre uzunluğa sahip teknenin eni ise 5,23 metre.

Performans ve konfor bir arada

Pardo 50

İkonik model Pardo 50, performans ve konfor arasında denge sağlıyor. Her modelinde ferah yaşam alanlarına odaklanan Pardo Yachts’ın 50 feet’lik modelinin güvertesinde; 1 açık mutfak, 8 kişilik yemek masası, dümen mahalli ve güneşlenme alanları yer alıyor. 2 bin litrelik yakıt kapasitesine sahip teknenin boyu 16,25 metre, eni 4,95 metre. Türkiye’de bir fuarda ilk kez gösterilen Pardo 50’nin başlangıç satış fiyatı ise 1 milyon 60 bin Euro.

Hafif ve süratli

Vanquish VQ45

Bir sürat teknesi olarak piyasaya çıkan Vanquish VQ45, 13,60 metre uzunluğa, 4,10 metre genişliğe sahip. Hafif gövdesi ile yüksek hızlarda seyirde kolaylık sağlayan model, güvertesinde 16 kişiyi ağırlayabiliyor. Farklı motor seçenekleri sunulan, 42-63 knot hıza ulaşabilen teknenin fiyatı ise 1 milyon 200 bin Euro.

10 bin Euro’luk deniz oyuncağı

Seabob F5

40 metreye kadar derinliklerde sörf ve dalış yapmak için kullanılan sportif ve dinamik bir ürün olan Seabob’lar farklı özelliklere sahip. 7 saatte şarj olan ürün, 1,5 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Ağırlığı 29 kilogram olan ürünün satış fiyatı ise 10 bin Euro seviyelerinde.

1 milyon TL’lik Jet Ski

Kawasaki Ultra 160LX Jet Ski

3 kişinin aynı anda kullanabildiği jet ski modeli, 80 litrelik yakıt kapasitesine sahip. Ürünün satış fiyatı ise yaklaşık 1 milyon TL.

Yerli ve dengeli

Superboat

Superboat’un denge hesaplamalarında sınıfının en iyileri arasında yer alan 4,98 metre uzunluğa ve 2,25 metre genişliğe sahip modeli Hippo; geniş hacimli ve kullanışlı kamarasıyla teknede ev rahatlığı yaşatmayı vadediyor. Zorlu hava koşullarında bile yumuşak ve kuru bir sürüş sağlayan gövdesiyle, güvenlik arayışındaki denizciler için güçlü bir seçenek sunan Sailfish ise hem profesyonel hem de amatör balıkçılara hitap ediyor. Yerli üretim tekne, fuarın ilgi çekenleri arasında.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR