test

Emekli maaşlarında ek zamlar önümüzdeki ay yansıyacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı emekliye ileve zamlar ve en düşük emekli aylığının 10 bin TL’ye çıkartılması için kanun değişikliği yapılacak. Konuyla ilgili kanun teklifi yarın TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Teklif gelecek hafta da TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldükten sonra yasalaşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Habertürk’ün haberine göre, SSK’lıların emekli aylığı ödemeleri bugün başladığı için ilave zamma ilişkin kanun değişikliği bu ayki maaş ödemelerine yetişmeyecek. Bu nedenle, SSK ve BAĞ-KUR’lular bu ay emekli aylıklarını yüzde 37.57 zamlı olarak alacaklar.

Kanun Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ise aralık ayındaki aylıkları bu kez yüzde 42,57 zam oranına göre hesaplanacak. Aradaki fark emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Örneğin, aralık ayında emekli aylığı 15.000 TL olan kişiye bu ay 20.635 TL ödenecek. Kanun çıktıktan sonra yüzde 42,57 zam oranı üzerinden yeniden hesaplandığında aylığı 21.385 TL’ye yükselecek. Bu kişiye kanun çıktıktan sonra 21.385 – 20.635 = 750 TL ilave zam farkı ödenecek.

Başka bir ifadeyle ocak ayında ödenen tutarın üzerine yüzde 3,63 oranında fark verilecek. Emekliler ne kadar ilave zam farkı alacaklarını, şu anda e-Devlet’te görünen ve bu ay ödenecek emekli aylıklarını yüzde 3,63 ile çarparak hesaplayabilirler.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR