Erdemir dev demir madeni buldu

Ereğli Demir Çelik’in (Erdemir) bağlı ortaklıklarından Ermaden, Bingöl-Avnik demir madeni sahasında 250-300 milyon ton demir cevheri rezervi buldu. Şirket buraya yaklaşık 550 milyon dolar yatırımla Peletleme Tesisi kurma kararı aldı. Bu yatırımın şirketin karlılığına 250 milyon dolar katkıda bulunması bekleniyor.

Ereğli Demir Çelik’ten Kap’a gönderilen açıklamada, şirketin bağlı ortaklıklarından Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ermaden) adına ruhsatlı Bingöl-Avnik demir madeni sahasında yapılan sondaj çalışmaları sonucunda yoğun cevherleşme tespit edildiği ve Peletleme Tesisi kurulmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Toplam demir cevheri rezervi yaklaşık 250-300 milyon ton olan bu yatırımın yaklaşık maliyeti 550 milyon ABD Doları’dır. Yıllık 3,0 milyon ton pelet üretim kapasiteli Peletleme Tesisi’nde demir cevheri rezervi kapsamında 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedeflenmektedir.

Yatırımın tamamlanması ile birlikte, ön fizibilite değerlendirmelerine göre bugünkü fiyatlarla faaliyetlerden elde edilecek kar artışının yıllık yaklaşık 200-250 milyon ABD Doları olması beklenmektedir. Şirketimizin önemli hammaddelerinden biri olan pelette kendine yetebilirlik oranının %25-30 bandından %80-85’e, toplam demirli hammaddede ise kendine yetebilirlik oranının %15-20 bandından %40-45 bandına çıkması öngörülmektedir.

Bingöl-Avnik’te kurulacak olan Peletleme Tesisi ile şirketimizin çelik üretiminde hammadde arz güvenliği sağlanarak kendine yetebilirlik oranının yükselmesi ve ülkemizdeki ithal pelet kullanım oranının azaltılarak yerli ekonomiye katkı sağlanması hedeflenmektedir.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR